24.3 C
İstanbul
14 Temmuz 2024, Pazar
Kızılay Web Banner 728X090

8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Sosyal medyada, televizyonda konu ile ilgili konuşulanları duyabilir ve bu sabah sokağa çıktığınızda çiçekçileri görebilirsiniz. Ama bugünün var olmasının sebebi ne? Ne zaman ortaya çıktı? Bir asra yakın zamandır dünyanın her yanında kadınlar 8 Mart’ı özel bir gün olarak kutluyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü 1908 yılında 15.000 kadının mesai saatleri, ücret ve oy hakkı konusunda yaptığı yürüyüşler sonrasında tohuumları atılmış bir gün. Bugünü uluslararası bir gün haline getiren kişiyse aktivist ve kadın hakları savunucusu Clara Zetkin. Zetkin 1910 yılında Dünya Kadınlar Günü’nü ilan etti. İlk olarak 1911 yılında Danimarka, Almanya, İsviçre ve Avusturya’da kullanan bugün daha sonra tüm dünyaya yayıldı. 112 yıldır bugünü kutluyoruz. Ancak bugün 1975’de Birleşmiş Milletler’in bugünü kutlaması ile resmiyet kazandı.

Her yıl 8 Mart’ta kadınların toplumda, ekonomide ve siyasette erkeklerle eşit haklarla ve eşit şartlarda yer almasını isteyen kadınlar yaptıkları eylemler ve yürüyüşlerle çok ses getiriyorlar. Temel amacı farkındalık yaratmak olan bugünün esasında Zetkin tarafından kararlaştırılmış bir günü yoktu.  1917’de Rus kadınlarının “ekmek ve barış” talep ettiği bir greve kadar resmiyet kazanmamıştı. Grevden dört gün sonra Çar tahttan çekilmek zorunda kaldı ve geçici hükümet kadınlara oy hakkı verdi. O zamanlar Rusya’da kullanılan Jülyen takvimine göre kadın grevinin başladığı tarih 23 Şubat Pazar günüydü. Miladi takvimde bugün 8 Mart’tı ve bugün yıllardır o tarihte kutlanıyor.

Kutlamalarda genellikle mor renkli flamaların ve pankartların öne çıktığını görmüşsünüzdür. Mor renk, ‘adalet ve haysiyeti’ ifade ettiği için genellikle Dünya Kadınlar Günü ile ilişkilendirilmiştir ancak resmi olarak bu günün renkleri yeşil, beyaz ve mordur. Mor adaleti ve haysiyeti, yeşil umudu, beyaz ise saflığı temsil etmektedir. Renklerin 1908’de İngiltere’deki Kadınların Sosyal ve Politik Birliği tarafından kararlaştırıldığı söylenir.

Dünya Kadınlar Günü, çiçek satışlarının 8 Mart civarında üç veya dört gün boyunca iki katına çıktığı Rusya da dahil olmak üzere birçok ülkede ulusal bir bayramdır.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun!

Global Media Yayın Platformları

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles