21.4 C
İstanbul
24 Haziran 2024, Pazartesi
Kızılay Web Banner 728X090

Asgari Ücret Toplantısının Ardından İlk Açıklama Türk-İş’ten Geldi

Çalışanları yakından ilgilendiren asgari ücret ile ilgili ikinci toplantı gerçekleşti. Milyonların beklediği toplantıdan yine net bir rakam çıkmadı. Geri 2 toplantı daha kaldı. Diğer yandan ikinci toplantı sonrasında ilk açıklama Türk-İş tarafından geldi.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı öncülüğünde gerçekleşti. Toplantıda işçi kesimini Türk İş yönetimi temsil etti.
6 milyondan fazla çalışanı doğrudan, 20 milyondan fazla kişiyi ise, dolaylı olarak etkileyecek olan asgari ücret konusunda çalışmalar sürüyor. Her iki taraftan da sağduyu beklenirken, milyonlar yeni maaşın yolunu gözlüyor. Toplantı sonrasında Türk İş Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar mikrofonlara konuştu. Ağar,
Rakam telaffuz edilmedi, şu anda bir sonuç yok. Görüşmelerimiz devam edecek. Bakanımız bugünkü toplantıda yoktu. Çalışma Genel Müdürüyle birlikte hükümet, TÜİK, Maliye ve işverenlerin görüşleri alındı. Asgari ücretle çalışan arkadaşlarımızın görüşleri alındı. Şu anda bir sonuç yok, tahmin ediyorum görüşmeler süratle devam edecek. Kısa zaman içinde mutabakata varılarak bitirilmesini arzu ediyoruz. Rakam belli olmadığından bir şey söyleme imkanımız yok.
Zaten geçim şartları belli, asgari ücretle çalışanların geçinemediği belli. Ev kirası, elektrik, su parasını ödeyemediklerini biliyoruz. Büyükşehirlerde 10 bin liradan aşağı ev kirası yoktur. Bunları iyi değerlendirmek lazım. Alım gücünü düşünerek markette nasıl alışveriş yapacak, haftada bir defa restorana gidebilecek mi? Bunlara pek imkan olmadığı görünmekte. Hükümet ve işveren bu konuda yaklaşımları iyi olursa tahmin ediyorum üçlü mutabakatla sonuca gideriz diye düşünüyorum. Rakam ortada yok, o neden biz bunu daha detaylı şekilde görüşerek bir sonuca gitmeyi kısa zaman içinde düşünüyoruz.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles