31.8 C
İstanbul
23 Temmuz 2024, Salı
Kızılay Web Banner 728X090

Blok zincirleri mart ayında 15 milyon aktif kullanıcıya ulaştı

Blok zinciri ekosistemi ve kripto paralar tartışmalara konu olmayı sürdürdüğü bir çeyreği daha tamamladı. 2022’yi bir kış havasında ardında bırakan blok zinciri teknolojileri, Mart 2023’te 15 milyon aktif kullanıcıyla yeni bir rekora imza attı.

2022’de büyük borsaların iflasları, düşen yatırımcı güveni ve uzun süren kripto kışı gibi gündemlerle tamamlayan blok zinciri teknolojileri, 2023 ilk çeyreğinde yeni bir rekora imza attı. Silikon Vadisi merkezli risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz (a16z) tarafından nisan ayının başında yayımlanan 2023 Kriptonun Durumu başlıklı rapora göre blok zinciri teknolojileri, martta 15 milyon aktif kullanıcıya ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırdı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Gate Türkiye İş Geliştirme Direktörü Didem Gülyuva, “Blok zinciri tabanlı oyunların gücüyle gelişen GameFi, sarsıntılara rağmen dijital sahipliğe yeni bir boyut getiren NFT gibi kavramlar, blok zincirinin kullanım çeşitliliğini geliştiriyor. Bu da yükselen teknolojide her dönemde biraz daha artan kullanıcı sayısını beraberinde getiriyor” dedi.

BLOKZİNCİRİ KULLANICILARI 2 YILDA 2 KATINA ÇIKTI

Andreessen Horowitz (a16z) tarafından hazırlanan raporda, kripto para birimi fiyatlarının 2021’deki zirvelerinden sonra 2023 itibarıyla istikrar kazanmaya başladığına dikkat çekildi. 2022’de 700’den fazla Web3 oyununun piyasaya sürüldüğünü kaydeden raporda, blok zinciri üzerinde işlem yapan tekil kullanıcı sayısının 2 yıllık süreçte iki katına çıktığı da belirtildi.

Spekülasyonların azaldığını, Web3 gerçek değerini kazandığını ve iş modellerinin güçlendiğini belirten Didem Gülyuva, “Daha iyi ölçeklenebilen ve daha iyi ürünler geliştiren blok zinciri odaklı finansal teknoloji girişimleri, maliyetleri düşürmeyi de başarabiliyor. Kripto işlemlerinde daha iyi komisyonlar sunuldukça blokzinciri daha da erişilebilir hale geliyor. Toplam blok zinciri işlemlerinin sayısında da son iki yılda yarı yarıya bir artış yaşandı” dedi.

TEMEL GÖSTERGELER İYİLEŞİYOR

Ethereum gibi ekosistemlerdeki The Merge, Shanghai gibi güncellemelerin altyapı anlamında da ilerleme kaydedildiğini gösterdiğine dikkat çeken Gülyuva, “Bu gibi yapısal gelişmeler kripto para medyası haricinde manşetlere pek yansımaz. Oysa a16z raporunda da söylendiği üzere piyasa değeri, geliştirici aktivitesi, finansman ve yatırım oranları 10 yıldır istikrarlı bir artış gösteriyor. Blokzincirinde tahayyül bile edilemeyecek teknolojiler gerçek oluyor. Kısa vadeli oynaklıklar dizginlendikçe, kripto para ve blokzinciri teknolojilerinin gerçek vaadi daha belirgin bir biçimde ortaya çıkabiliyor. Bu anlamda değerlendirildiğinde blokzincirindeki temel göstergelerin tutarlı bir biçimde iyileşme trendi gösterdiğini söyleyebiliriz” diye konuştu.

“GÜNLÜK İŞLEM HACMİMİZ 5 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE”

Kriptoya açılan kapı mottosuyla 224’ü aşkın ülkede faaliyet gösterdiklerini ve 12 milyondan fazla kullanıcı tarafından kullanıldıklarını ifade eden Didem Gülyuva, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“Gate.io 2013’te kripto para teknolojilerinin, blokzincirinin ve merkeziyetsiz finansın potansiyeline inanarak kuruldu. Bugün geldiğimiz noktada özenli bir seçim süreci yürüterek 1.400’ü aşkın kripto para birimini platformumuzda listeledik. Günlük işlem hacmi 5 milyar doların üzerine çıkan Gate.io olarak spot ticaret, kaldıraçlı ticaret, kaldıraçlı ETF ve vadeli işlemler gibi farklı ürünlerimiz, yatırım kopyalama gibi sosyal yatırımcılığa dokunan özelliklerimiz ve kurumsal ya da yüksek net değerli yatırımcılar için geliştirdiğimiz özel çözümlerimizle her yıl iyileşme eğilimi gösteren ve hizalanan blokzinciri ekosisteminde ilklerin, güvenin, kullanım kolaylığının öncüsü olma amacıyla çalışmaya devam ediyoruz.”

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles