29.2 C
İstanbul
23 Temmuz 2024, Salı
Kızılay Web Banner 728X090

Çarpık Kentleşmeyi Azaltırsak Doğal Afetlerde Can Kaybını Azaltabilir Miyiz?

Doğal afet, insanların alakası dışında can ve mal kaybına neden olan büyük oranda kendiliğinden oluşabilecek olumsuz durumlar yaratan tehlikeli bir olaydır. Doğada birçok doğal afet vardır ki bunlar: sel, kuraklık, taşkınlar,  orman yangınları, deprem ve bunlara benzer çoğu doğal afet vardır.

Çarpık Kentleşmeyi Azalttığımızda Doğal Afetlere Etkisi

Doğal afetlerden korunmanın türlü yolları olduğu gibi özellikle çarpık kentleşmeyle sakıncalı olan bu durumda insanlar çarpık kentleşmeyi azaltırsak doğal afetlerde can kaybını azaltabilir miyiz?  Sorusuna yanıt aramaktadır. Peki, bu durumda can kaybının azalması muhtemel mi ya da bunun için neler yapılabilir. Birlikte bakalım.

Öncelikle çarpık kentleşmeyle birlikte evler sığ olmakla birlikte herhangi bir doğal afette kaçış insanlar için oldukça zordur. Bununla birlikte ortaya çıkan altyapı sorunları da doğal afetlerin getirdiği sorunlarla karşı karşıya gelindiğinde önüne geçilemez hale gelmiştir. Son zamanlarda da çarpık kentleşmeyi azaltırsak doğal afetlerde can kaybını azaltabilir miyiz? Sorusuna vereceğimiz cevap “elbette ki can kaybını azaltmaya yardımcı olur.” şeklinde olur. Çünkü bir kendin düzensiz olması üst üste geçmiş olması gerek deprem anında gerekse sel anında herhangi bir doğal afetten dolayı oluşabilecek etkiden korunma yöntemleri ve yine bununla beraber bunların ardından yaşanacak sorunlar da en aza indirilmiş olur. Böylece insanların kendilerini ve çocuklarını koruması muhtemeldir.

Can kaybının azalması için çarpık kentleşmenin ortadan kaldırılması gerekir. Örneğin deprem gibi ani gelen bir felaketle insanların kendini sokağa atması için biraz da olsa sokağın geniş ve boş olması gerek yine bir sel felaketinde altyapı sorunlarının önceden giderilmiş olması gerekir ki bu tür doğal afetlerde yaşanabilecek can kayıpları en aza indirilsin.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi çarpık kentleşmeyi azaltırsak doğal afetlerde can kaybını azaltabilir miyiz? Sorusuna yanıt verdik ve yine bunun için önceden her türlü afete karşı hazırlıklı olup gerekli tedbirleri özellikle can kaybını azaltmak ve ortadan kaldırmak için çarpık kentleşmenin önüne geçmeliyiz. Bunun için ise herkesin kendisi ve ailesi için bu duruma çözüm arayıp bu süreçte kendisinin rehberi olmalıdır.

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles