20.8 C
İstanbul
23 Haziran 2024, Pazar
Kızılay Web Banner 728X090

Cevdet Yılmaz’dan TL açıklaması

TBMM’de başlayan 12. Kalkınma Planını görüşmelerinde söz alan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz TL’yi kastederek, “Gelişmekte olan ülkelerin para değeri uzun dönemde değer kazanır, kaybetmez” dedi
Kurda herhangi bir hedef ve tahminleri olmadığını, serbest kur rejimi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Finansal Piyasalarda istikrarsızlığa yol açmadan çıkış süreci devam edecek. Bankacılık sistemi KKM’den çözülen kaynağı TL cinsi mevduata yönlendiriyor ve devam edecek” dedi.

 

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, kur korumalı mevduat (KKM) ve kurma ilgili açıklamalar yaptı.

 

“ÇİN HARİÇ, DİĞER ÜLKELER TÜRKİYE’NİN GERİSİNDE KALDI”

KKM için son dönemde atılan adımlarla çıkış sürecinin başladığına dikkat çeken Yılmaz, “Finansal Piyasalarda istikrarsızlığa yol açmadan çıkış süreci devam edecek. Bankacılık sistemi KKM den çözülen kaynağı TL cinsi mevduata yönlendiriyor ve devam edecek. Çin hariç gelişmekte olan ülkelerin gelişme hızı Türkiye’nin gerisinde kaldı” diye konuştu.

 

“SERBEST KUR REJİMİ VAR”

Yılmaz kur hedefi ve tahminlere ilişkini olarak da kurda herhangi bir hedef ve tahmin olmadığının altını çizerek, “Serbest kur rejimi var, son dönemlerde önemli hareketlilik oldu önümüzdeki dönemde böyle hareketlilik beklemiyoruz. Teknik ve siyasi olarak beklemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, nominal değil reel kur üzerinden değerlendirme yaptıklarının belirterek, “Gelişmekte olan ülkelerin para değeri uzun dönemde değer kazanır, kaybetmez” dedi.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles