27.8 C
İstanbul
14 Temmuz 2024, Pazar
Kızılay Web Banner 728X090

Deprem ve yoksulluk enerji piyasasını vurdu

Deprem ve ekonomik krize bağlı olarak derinleşmeye devam eden yoksulluk, “ürkütücü” artık ürkütücü yüzünü gösteriyor.  göstermeye başladı. Türkiye’de, elektrik ve doğalgaz  tüketimi adeta alarm veriyor. Bu yılın ocak-mart döneminde (Türkiye Elektrik İletim AŞ’nin geçici verilerine göre) elektrik tüketimi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 daha az. Yılın ilk üç ayında tüketilen toplam elektrik 79 milyar ks.

Ocak, şubat aylarının ardından martta da elektrik tüketimi düşmeye devam ve elektrik tüketimi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8 düşüşle 26 milyar 371 milyon kilovat saate düştü.

Türkiye’de sanayinin merkezi Gebze ve Adapazarı’nda, çelik sektörünün doğal gaz tüketimi geçen yıla göre yüzde 40’a yakın düşüş gösterdi.

Eski TEDAŞ Genel MÜdür vekili Osman Nuri Doğan yaptığı açıklamada “Depremle birlikte 11 ildeki elektrik tüketim talebi ciddi oranda azaldı. Bu yılın ilk çeyreğinde barajlara uzun yıllar ortalamasının yüzde 54,9’u oranında su geldi. Bu oran, uzun yıllardır görülmemiş biçimde düşüktür. Aslında resmi daireler elektrik tasarrufu yapsa ve bu konuya özen gösterip dikkat etseler bu önemli bir katkı sağlar. Özellikle doğal gazın uluslararası piyasalarda pahalı olduğu bugünlerde dışa bağımlılığımız bir parça azalmış olur” dedi.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles