27.8 C
İstanbul
14 Temmuz 2024, Pazar
Kızılay Web Banner 728X090

Dünya medyasının gündemi Türkiye seçimi

BBC: Gergin geçen gecenin ardından Erdoğan’ın üstünlüğü var gibi görünüyor

Türkiye’nin cumhurbaşkanlığı mücadelesi ikinci tura kalacak gibi görünüyor, her iki aday da zaferi ellerinde tutmakta kararlı. 20 yıl iktidarda kaldıktan sonra, Recep Tayyip Erdoğan partisinin genel merkezinin balkonuna çıkarak bir seçim daha kazanacağına ikna olduğunu söyledi. Aslında rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’nun kazanması için her şey yerli yerine oturmuş gibi görünüyordu. Ancak eksik sonuçlar onu ilk turda başkanın gerisine düşürdü. Ve Erdoğan’ın ittifakı da mecliste çoğunluğa doğru ilerledi.

Türkiye’nin birbirinden farklı muhalefet partileri, 2016’da kendisine karşı gerçekleştirilen başarısız darbeden bu yana gücünü önemli ölçüde artıran bir cumhurbaşkanına son vermek amacıyla aylarca kaynaklarını birleştirdiler. Seçim Batı’da çok yakından izleniyor çünkü Kılıçdaroğlu, Türk demokrasisinin yanı sıra NATO müttefikleriyle ilişkileri canlandırma sözü verdi. Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İslamcı kökenli hükümeti, Batı’yı kendisini devirmek için plan yapmakla suçladı.

CNN INTERNATIONAL: Erdoğan, Türkiye’deki bıçak sırtı seçimlerinde ikinci tura gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 yıllık iktidarını kararlı bir şekilde uzatmak için kullanılan oyların %50’sini alamayınca, Türkiye’nin kıyasıya çekişmeli cumhurbaşkanlığı seçimi muhtemelen ikinci tura gidecek gibi görünüyor. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin dünyanın büyük bir bölümünü belirsizliğe sürüklediği bir zamanda, önemli bir NATO müttefiki ve bölgesel gücün kaderini eninde sonunda yüksek bahisli seçim belirleyecek. Pazar akşamı Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) İstanbul’daki genel merkezinde erken liderliğini kaybetmesiyle hava gözle görülür şekilde karardı. Oyların yüzde 97,95’i sayıldığında, devlete ait Anadolu haber ajansı Erdoğan’ın oyların yüzde 49,34’ünü aldığını, ana rakibi Kemal Kılıçdaroğlu’nun ise yüzde 44,99’da olduğunu bildirdi.

Anadolu’ya göre üçüncü aday Sinan Oğan oyların %5,28’ini alarak ikinci turda belirleyici olma ihtimalini artırdı. İkinci bir oylamanın “oldukça mümkün” olduğunu ve “Türk milliyetçileri ve Atatürkçülerin bu seçim için kilit konumda olduğu” tweetini attı

Kılıçdaroğlu, ikinci tur oylama olasılığını memnuniyetle karşıladı ve partisinin zafer kazanacağını söyledi. Milletimiz ikinci tur derse seve seve kabul ederiz. Bu seçimi ikinci turda mutlaka kazanacağız. Bunu herkes görecek” dedi.

Pazar günkü yarış, ekonomik ters rüzgarlarla ve 6 Şubat’taki yıkıcı depremin etkisiyle ilgili eleştirilerle karşı karşıya kalan Türkiye’nin lideri Erdoğan için şimdiye kadarki en büyük zorluğu teşkil ediyor. Türkiye’deki hizipçi muhalefet ilk kez tek bir adayın, altı muhalefet partisinin seçim koalisyonunu temsil eden Kılıçdaroğlu’nun etrafında birleşti.

THE GUARDIAN: Erdoğan zafer iddia etmeye çalışırken Türkiye seçimleri ikinci tura gidebilir

Sıkı mücadele edilen bir seçimde rekor düzeyde yüksek katılım, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yirmi yıldır liderliğine en büyük meydan okumayla karşı karşıya getirdi ve Erdoğan resmi bir oy sayımından önce zafer ilan etmeye çalışırken bile oylamanın ikinci tura doğru gittiğine dair işaretler verdi. Coşkulu bir kalabalığa seslenen Erdoğan, enerjik ve mutlu bir şekilde şunları söyledi: “Seçim sonuçlarının henüz kesinleşmemiş olması, milletimizin tercihinin açıkça bizden yana olduğu gerçeğini değiştirmez.”

Türkiye’nin Yüksek Seçim Kurulu YSK’nın ne milletvekilliği ne de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sayımların henüz bitmediğini açıklamasına rağmen, Erdoğan ittifakının çoğunluğu kazandığını iddia etti. “İlk turda yüzde 50’nin üzerinde bitireceğime inanıyoruz” diye ekledi ve ikinci tura gerek kalmadan cumhurbaşkanlığı seçimini kesin bir şekilde kazanacağını tahmin etti.
Erdoğan’ın rakibi Kemal Kılıçdaroğlu ise daha ılımlı bir konuşmayla karşılık verdi: “Erdoğan, bütün yalanlarına ve saldırılarına rağmen istediği sonucu alamadı. Bunun bitmiş bir anlaşma olduğu konusunda kimse hevesli olmamalı. Seçim balkonda kazanılmaz” dedi.

AP: TÜRK HALKI BÖLÜNMÜŞ HÜKÜMET İSTEMEYECEKTİR

Associated Press (AP) haber ajansı St. Lawrence Üniversitesi’nden Amerikalı tarihçi Howard Eissenstat’ın sözlerine yer verdiği haberinde ikinci tur için dikkat çeken ifadeler kullandı. Eissenstat AP’ye yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın partisinin parlamento seçimi sonuçlarının daha iyi olacağı için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ikinci turda avantajlı olmasının muhtemel olduğu vurguladı. Eissenstat’ta göre Türk seçmeni ‘bölünmüş bir hükümet’ istemeyecek.

THE ECONOMİST: RAHAT BİR ÇOĞUNLUK

İngiliz Economist ‘Recep Tayyip Erdoğan rakibinin çok önünde’ dedi. ‘CHP’nin yaptığı ittifak sadece %35’lik bir oy oranıyla parlamento seçimlerinde daha da kötü bir performans sergiledi’ diyen Economist haberinde şu ifadeye yer verdi; ‘Erdoğan’ın partisi ve MHP liderliğindeki Cumhur İttifakı olarak bilinen blog, rahat bir çoğunluğu elinde tutmaya başaracak.’

WSJ: SEÇİM SONUÇLARININ KÜRESEL ETKİSİ OLUR

ABD’li Wall Street Journal gazetesi, ‘Türkiye’de seçimler ikinci tura kalmış gibi görünüyor’ ifadesini kullandığı haberinde Türkiye’nin gelecek vadeden bir küresel güç ve NATO üyesi olduğuna dikkat çekti ve seçim sonuçlarının geniş kapsamlı jeopolitik sonuçları olabileceğini yazdı.

YUNAN MEDYASI SİNAN OĞAN’A DİKKAT ÇEKTİ
Yunanistan’ın en büyük gazetesi Kathimerini, Kılıçdaroğlunun kamuoyu yoklamalarını karşılayamadığına dikkat çekti. İkinci tur için Sinan Oğan’ı işaret eden gazete, “İlk turda Erdoğan’a oy verenlerin ikinci turda tavır değiştirmesi ya da iki hafta sonra sandığa gitmeme ihtimali oldukça düşük. O halde sorulması gereken soru Erdoğan’ın oy kaybedip kaybedemeyeceği değil, Kılıçdaroğlu’nun oylarını artırıp artıramayacağıdır” ifadesini kullandı. Protothema da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ön sonuçlara göre avantajlı olduğunu belirterek “Türkiye Cumhurbaşkanı, kariyerinin en kritik seçim mücadelesi için gerekli sermayaye sahip olduğunu rakiplerinin yanı sıra uluslararası topluma da kanıtladı.” ifadesini kullandı.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles