20.8 C
İstanbul
23 Haziran 2024, Pazar
Kızılay Web Banner 728X090

Ekonomistlerden faiz kararı değerlendirmesi

TCMB’nin piyasaların beklemediği bir şekilde faizi 500 baz puan artırarak, enflasyon görünümünün kötüleşmesi halinde politikayı sıkılaştırmaya devam edeceğinin sinyalini vermesinin ardından ekonomistlerden ilk değerlendirmeler geldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası mart ayı toplantısında gösterge faiz oranını beklenmedik bir şekilde 500 baz puan artırarak yüzde 50’ye yükseltti ve enflasyon görünümünün daha da kötüleşmesi halinde politikayı sıkılaştırmaya devam edeceğinin sinyalini verdi. Piyasadaki genel beklenti, seçim öncesi faizlerin sabit tutulacağı yönündeydi.

 

Merkez Bankası’nın süpriz kararı sonrası ekonomistlerden ilk değerlendirmeler gelmeye başladı.

 

“İtibar kazandırıcı; hem TL’ye hem de Bankaya”

Ekonomist Uğur Gürses X’ten yaptığı paylaşımında TCMB’nin faiz kararını paylaşarak “İtibar kazandırıcı; hem TL’ye hem de Bankaya…Hem %50’ye hem de gecelik borçlanma faizini 53’e çekmiş oldu…’Seçimden önce yapamaz’ algısını kırdı…” ifadelerine yer verdi.

 

Ekonomist Tunç Şatıroğlu ise Merkez’in Faiz artırımı kararına ilişkin “Bravo. Sonunda doğru bir hareket” ifadelerine yer verirken kararın geç alındığına değindi.

Şatıroğlu, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Öncelikle tebrik ederim. Geçen ay yapsaydınız belki rezerviniz bu kadar erimezdi. Neyse, geç olsun ama olsun. Umarım yeterli olur. Rezervdeki erimeyi durdurur. Epey geç kalındı çünkü. Bu faiz Ocak ayında 50 olmalıydı.”

 

“Enflasyonun dikiş tutmadığının itirafı”

İktisatçı Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu ise TCMB’nin faiz artırımını ‘enflasyonun dikiş tutmadığının itirafı’ olarak yorumladı.

Kozanoğlu, X’ten yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

“Politika faizi %50’ye çıkarıldı! Bant uygulamasıyla Nisan PPK’sına kadar 300 puan daha artırma yetkisi alındı. Enflasyonun dikiş tutmadığı itiraf edildi. Ek sıkılaştırmadan söz edildi.
Çünkü rezervler dibe vurdu. Bu politika durgunluğun daha erken ve keskin yaşanmasını getirir!”

 

“Kararın daha erken alınması gerekirdi”

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fatih Özatay ise Merkez’in kararının aklıselim olduğunu söylerken kararın daha erken alınması gerektiğini belirtti.

Özatay paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Aklıselim hakim oldu. Merkez Bankası politika faizini 5 puan artırdı: %50. Keşke daha önce yapsaydı… Umarım uygulanmakta olan programın eksikliklerini giderici adımlar da atılır. “TCMB, BBDK ve TÜİK” bağımsızlığı, kamunun düşünce kurumu niteliğinde DPT, adil ve hızlı çalışan bir hukuk sistemi…”

 

“Merkez Bankası yapılması gerekeni yapmıştır”

Eski TCMB Başekonomisti Hakan Kara ise faiz kararını paylaşarak “Merkez Bankası yapılması gerekeni yapmıştır. Kararı alanları tebrik ediyorum” dedi.

 

Ekonomist Dr. Mahfi Eğilmez ise X’ten yaptığı paylaşımında “Merkez Bankası’nın yükselmeye devam eden enflasyonu durdurabilmek için faizi arttırması doğru bir yaklaşımdır. Ne var ki maliye politikası gevşek kaldığı ve yapısal reformlara girişilmediği sürece faiz arttırımının etkisi sınırlı kalacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Sözcü

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles