20.8 C
İstanbul
23 Haziran 2024, Pazar
Kızılay Web Banner 728X090

Erdoğan: Türkiye’nin konut stokunu yenilemeye devam edeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul kentsel dönüşüm projesini ve şartları açıkladı.

İstanbul’da kentsel dönüşümün yol haritasını Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı. ‘Rezerv alanlara 400 bin konut inşa ederek dönüşümü başlatacağız’ diyen Erdoğan, verilecek destekler hakkında da bilgi verdi.

Yüzyılın Dönüşümü İstanbul Programı’nda İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmalarının yol haritasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Erdoğan’ın açıklamalarında öne çıkanlar şöyle;

 

YÜZYILIN DÖNÜŞÜMÜ PROJESİNE START VERİYORUZ

”İstanbul’da Yüzyılın Dönüşümü projemize start veriyoruz. Yarısı Bizden kampanyamıza İstanbullu kardeşlerimiz ilgi gösterdi. Yarısı Bizden kampanyasında, bugüne kadar 1 milyon 233 bin bağımsız bölüm başvurusu yapıldı. Vatandaşımız 1,5 milyon TL’lik destekle evini yapacak. Deprem konusunu önceliklerimizin en başına almamız gerekiyor. 100 bini kira desteği 800 bini hibe desteği şeklinde verilecek. Kredi ödemeleri evler teslim edildikten sonra başlayacak. Bu destekle evini yapacak ve güvenli şekilde oturacak vatandaşımız. 350 bin konutu dönüştüreceğiz. Şehrimizdeki çalışmalarda 17 yapıda yer alan 261 bağımsız bölümün yıkımını gerçekleştireceğiz.

 

DEPREMLER ÇALIŞMALARIMIZI DAHA DA HIZLANDIRMAMIZ GEREKTİĞİNİ GÖSTERİYOR

6 Şubat’taki sarsıntılar bize deprem gerçeğini tekrar hatırlatmıştır. Böylesi büyük afetten sonra artık hiçbir şeyin eskisi gibi olması düşünülemez. Yakın zamanda Marmara’da meydana gelen depremler çalışmamızı daha da hızlandırmamız gerektiğini gösteriyor. Depreme hazırlık yapmak bizim için tercihten öte zorunluluktur. Depremle burun buruna yaşayan ülkeyiz. Nüfusun yüzde 71’i deprem açısından riskli alanlarda yaşıyor. Ekonomik açıdan da ağır bedeller ödedik. 17 Ağustos depreminin etkilerini yıllarca hissettik. 6 Şubat’ın maliyeti 104 milyar dolardan fazladır. Her depremden sonra yıllarımızı harcadık.

 

TÜRKİYE’NİN KONUT STOKUNU YENİLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ

TOKİ’nin lokomotifliğinde Türkiye’nin konut stokunu yenilemeye devam edeceğiz. İstanbul’da 600 bin bağımsız bölüm süratle dönüştürmek zorunda. Hedefimiz 5 yıl içerisinde 600 bini acilen olmak üzere toplam 1,5 milyon riskli bağımsız bölümü dönüştürmektir.

 

TOKİ binalarında hiçbir sıkıntı ve can kaybı yaşanmadı. Muhalefete rağmen TOKİ’mize böyle bir misyon yükleyerek milyonlarca konut ürettiğimiz için bugün hamdediyoruz. TOKİ’nin konut stokunu yenilemeye devam edeceğiz. İstanbul’da 6 milyon konut ve 1.5 milyon ticari alandan oluşan toplam 7.5 milyon bağımsız bölüm yer alıyor. Bunların 600 bini süratle dönüştürülmeli. İstanbul’daki kentsel dönüşüm için toplamda 128 milyar lira tutarında kaynak topladık. Hedefimiz 5 yıl içinde 600 bini acil olmak üzere toplam 1.5 milyon riskli bağımsız bölümü dönüştürmektir.

 

REZERV ALANLARA 400 BİN KONUT İNŞA EDEREK DÖNÜŞÜMÜ BAŞLATACAĞIZ

Yasayla ilgili muhalefetin iddiaları tamamen safsatadır. İş yapmanın değil, hizmeti engellemenin peşindeler. Çünkü, kanunla ne vatandaşın evine el konulması ne de insanımızın mülkiyet hakkının ihlal edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Yegane amacı kentsel dönüşüm sürecini çabuklaştırmaktır. Buradan bir kez daha vatandaşlarımızı, muhalefetin ve marjinal örgütlerin yalanlarına itibar etmemeye çağırıyorum. Bu çapsızların kentsel dönüşümü, ‘rantsal dönüşüm’ yalanıyla sabote etmesine izin vermeyiz. Kendileri lüks binalarda yaşarken benim İstanbullu kardeşime dayanıksız, çürük yapıları reva görenlere eyvallah edemeyiz. Onlar istemese de İstanbul’la birlikte şehirlerimizin kentsel dönüşüm sürecini yapacağız.

 

ÜÇ İLÇEDE BAŞLIYORUZ

TOKİ’nin lokomotifliğinde Türkiye’nin konut stokunu yenilemeye devam edeceğiz. İstanbul’da 600 bin bağımsız bölüm süratle dönüştürmek zorunda. Hedefimiz 5 yıl içerisinde 600 bini acilen olmak üzere toplam 1,5 milyon riskli bağımsız bölümü dönüştürmektir. İstanbul’da belirlenen rezerv alanlara 400 bin konut inşa ederek dönüşüm çalışmalarını hızlandıracağız. İstanbul genelinde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları için toplamda 128 milyar lira tutarında kaynak kullandık. Bağcılar’da 371, Gaziosmanpaşa’da 1096, Tuzla’da 3 farklı noktada 1570 olmak üzere toplam 3 bin 37 konutun temellerini atıyoruz. (Kentsel Dönüşüm Kanunu) Yasayla ilgili muhalefetin gündeme getirdiği iddialar tamamen safsatadır, tamamen bühtandan ibarettir.”

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles