29.2 C
İstanbul
23 Temmuz 2024, Salı
Kızılay Web Banner 728X090

Ev sahibi-kiracı ilişkilerinde yeni uygulama

Türkiye’de hızla artan kira bedelleri, ev sahibi-kiracı ilişkilerinde büyük sorunlara neden oluyor. Bu sorunların çözümüne yönelik olarak, 1 Eylül 2023 tarihinden itibaren yeni bir uygulama hayata geçirilecek.

Buna göre, bir mal sahibi veya kiracı, dava açmak istediğinde öncelikle arabulucuya başvurmak zorunda kalacak. Arabulucuya başvurmadan doğrudan dava açmak mümkün olmayacak.

Arabulucuya başvuru, Türkiye Barolar Birliği tarafından oluşturulan “Arabuluculuk Merkezi” üzerinden yapılacak. Başvurunun maliyeti ise Türk Lirası olarak belirlenecek ve arabuluculuk süreci genellikle 1-2 ay arasında tamamlanacak.

Arabuluculuk sürecinde, taraflar arasında anlaşma sağlanması durumunda sözleşme imzalanacak ve dava açma hakkı saklı tutulacak. Anlaşma sağlanamaması durumunda ise taraflar dava açabilecek.

Bu uygulama ile birlikte, ev sahibi-kiracı ilişkilerindeki sorunların daha hızlı ve etkin bir şekilde çözülmesi hedefleniyor. Ancak, uygulamanın detaylarına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadığı için, detaylı bilgilerin ilerleyen zamanlarda açıklanması bekleniyor.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles