20.8 C
İstanbul
23 Haziran 2024, Pazar
Kızılay Web Banner 728X090

Fitch’ten Türk Bankacılık sektörü değerlendirmesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) son toplantısında politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit tutarken, Fitch’ten fonlama maliyetlerinin bankalarda marjları baskıladığı uyarısı geldi.

Fitch Ratings’in üç aylık Turkish Bank Datawatch raporunda Türk bankaları karlılığında 2024’te genel bir düşüş beklendiği belirtildi.

 

Raporda karlılık düşüşü için marj baskısı, artan mevduat ve swap maliyetleri, düşen TÜFE endeksli kazançlar, kredi değer düşüklüğü maliyetleri ve operasyonel harcamalar üzerindeki enflasyonist baskılara atıfta bulunuldu.

 

Fitch 2024’te varlık kalitesinde ılımlı bir zayıflama bekliyor.

 

Mali genişleme uyarısı yapmıştı

Fitch bu hafta gerçekleştirdiği Türkiye ile ilgili bir panelde ise mali genişleme uyarısında bulunmuştu.

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe Morales, Türkiye’nin mali duruşunun açıkça genişleyici pozisyonda olduğunu belirtmişti.

 

Erich Arispe Morales, kurumun Türkiye konulu çevrimiçi panelinde para politikasının sıkılaştırılmasını desteklemek için maliye politikası ayarlamasının gerekli olduğunu söylemişti.

 

Morales, Türkiye ekonomisinde kırılganlıkların azaldığını ve cari açıkta daralmanın sürdüğünü dile getirmişti.

 

Morales, Türkiye’nin enerji ve altın ithalatındaki gerilemenin cari açığa yansıdığını belirterek, uluslararası rezervlerin Mart ayının başındaki seviyelere yeniden yükseldiğini söylemişti.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles