35.4 C
İstanbul
22 Temmuz 2024, Pazartesi
Kızılay Web Banner 728X090

IMF’in yapay zeka raporu: İş gücü kayıpları ve gelir eşitsizliği yaratacak

Uluslararası Para Fonu (IMF), üretken yapay zekanın verimliliği artırma ve kamu hizmetlerini iyileştirme potansiyeline dikkat çekti ancak bu teknolojinin hızlı ve geniş çapta yayılmasının iş kayıpları ve artan eşitsizlik endişeleri doğurduğunu belirtti.

IMF’nin “Üretken Yapay Zekanın Kazanımlarının Genişletilmesi: Mali Politikaların Rolü” raporunda, mali politikaların iş gücü piyasası üzerindeki olumsuz etkileri hafifletebileceği vurgulandı. Raporda, üretken yapay zekanın verimliliği artırırken büyük iş kayıplarına ve artan eşitsizliğe yol açabileceği ifade edildi. Hükümetlerin bu dönüşüme karşı “çevik” bir yaklaşım benimsemeleri gerektiği belirtildi.

Dönüşümün iş gücü piyasaları için riskler oluşturduğuna değinilen raporda, otomasyonun düşük ve orta beceri gerektiren işleri etkilediği, yapay zekanın ise bilişsel mesleklerde iş kayıplarını artırabileceği ifade edildi. Sonuç olarak, milli gelirde iş gücü payının düşebileceği ve gelir eşitsizliğinin artabileceği uyarısı yapıldı.

Mali politikaların olumsuz etkileri hafifletebileceği ve kazanımları daha eşit dağıtabileceği vurgulandı. Eğitim politikalarının yeni gerçeklere uyum sağlaması ve yaşam boyu öğrenmeyi desteklemesi gerektiği ifade edildi. IMF yetkilileri, yapay zeka dönüşümünün güçlü sosyal güvenlik ağları, eğitime yatırım ve eşitsizliği azaltacak vergi sistemleri gerektirdiğini belirtti. Sosyal koruma ve vergi sistemlerinde dünya çapında önemli iyileştirmeler gerektiği kaydedildi.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles