27.8 C
İstanbul
14 Temmuz 2024, Pazar
Kızılay Web Banner 728X090

İş Bankası’nın güncel büyüklüğü 1,6 trilyon TL’yi gördü

Türkiye İş Bankası, mart sonu itibarıyla aktif büyüklüğünü 2022 yıl sonuna göre yüzde 11,8 oranında artırarak 1,6 trilyon TL’ye yükseltti.

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, ilk çeyrek finansal sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, “Büyük kayıp yaşadığımız deprem felaketleri nedeniyle çok derin bir üzüntü içerisindeyiz. İlk günden bu yana milletçe ortaya koyduğumuz dayanışma ve ayakta kalma mücadelesiyle felaketin etkilerini hep birlikte, el ele vererek atlatıyoruz. Dayanışma içinde olmaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde, İş Bankası Grubu olarak, “Biz Beraberiz, Yalnız Değilsiniz” dedik ve bölgede yaraları sarmak üzere, geçmişte olduğu gibi sorumluluk aldık. Bu kapsamda, öncelikle deprem bölgesi için AFAD’a 1 milyar TL bağış yaptık. İnşa edilecek deprem konutları için 1 milyar 750 milyon TL tutarında kaynak ayırdık” dedi.

 

DEPREMDE HAYATINI KAYBEDENLERİN KREDİ BORÇLARI SİLİNDİ

Banka ayrıca, depremlerde ağır hasara uğrayan Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye illeri ile İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde, gerçek kişiler ile KOBİ’lere ve bu ölçekten küçük olan ticari işletmelere (çiftçi ve esnaf dâhil olmak üzere) kullandırılan tüm bireysel ve ticari kredilerin ödemelerini (ek hesap, kredi kartı borçları ve gayri nakdi kredi komisyonları da dâhil olmak üzere) 31 Ağustos 2023’e kadar 6 ay süreyle faizsiz olarak öteledi. Depremlerde hayatını kaybeden müşterilerin tüm bireysel kredi borçlarını sildi. Bölgede yaraları sarmak, üretim ve istihdam seferberliğini başlatmak üzere 10 milyar TL’lik kaynak ayırdı.

EKONOMİYE 1,1 TRİLYON TL DESTEK SAĞLADI

İş Bankası’nın yılın ilk çeyreğinde 843,9 milyar TL’lik nakdi kredi hacmi ve 276 milyar TL’lik gayri nakdi kredi hacmi ile ekonomiye sağladığı toplam kaynak 1,1 trilyon TL’ye ulaştı.

Bankanın mevduat hacmi 1 trilyon TL seviyesinde gerçekleşti. TP mevduat hacmi ise yıl sonuna göre yüzde 14,3 oranında artarak 441,3 milyar TL’ye yükseldi.

İş Bankası, 2026 yılına kadar 300 milyar TL tutarında sürdürülebilir finansman sağlayarak ekonominin yeşil dönüşümüne katkıda bulunmayı taahhüt etti. Ayrıca, “Kadının Güçlenmesi Bildirgesi” ile kadın işletmecilere 5 yıl içerisinde 100 milyar TL tutarında finansman sağlayacağını duyurdu ve kadınların iktisadi yaşamda daha aktif olmalarına yönelik desteğini ortaya koydu.

İş Bankası, yılın ilk üç ayında 12,9 milyar TL düzeyinde net kâr elde etti. Bankanın mart sonu itibarıyla sermaye yeterliliği rasyosu yüzde 20,8 seviyesinde, özkaynak büyüklüğü ise 196,9 milyar TL düzeyinde gerçekleşti.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles