33.2 C
İstanbul
20 Temmuz 2024, Cumartesi
Kızılay Web Banner 728X090

Mit raporu ve Kılıçdaroğlu Borsa’ya soruşturma emri verecek

Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı açıklamada seçimi kazanması halinde ilk soruşturmayı borsada başlatacağını açıkladı. MİT’in Erdoğan’a sunduğu borsa raporunda manipülatör gruplarının isimlerle ilişkisinin tespit edildiği bilgisinin yer aldığı öne sürülmüştü.

Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 14 Mayıs seçimleri öncesinde ABD merkezli finans ajansı Bloomberg’e konuştu. “Erdoğan’ın rakibi borsa ve ekonomi verilerini soruşturma sözü verdi” başlığıyla aktarılan röportajda Kılıçdaroğlu, mevcut hükümetin Türkiye ekonomisinin ve maliyesinin gerçek durumunu örtbas ettiğine, resmi verilerin güvenilir olmadığına işaret etti. Borsa İstanbul’un soygun aracına dönüştürüldüğünü söyleyen Kılıçdaroğlu, “Küçük yatırımcının nasıl soyulduğunu biliyorum, bu nedenle ilk soruşturmayı borsada başlatacağız” dedi.

2022 yılında yüzde 196 oranında yükselen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yılbaşından bu yana ise yüzde 20 değer kaybetti.

“EKONOMİDEKİ HASARI KOMİSYONLA TESPİT EDECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı seçimini kazanmaları halinde ekonomide hasarı tespit etmek ve gerçekte ne olup bittiğini anlamak için iki hafta içinde bir komisyon kuracaklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Rakamlar şeffaf değil, doğru değil. Yükümlülüklerimiz, taahhütlerimiz veya gelir ve giderlerimiz hakkında yeterli bilgiye sahip değiliz” dedi. Kılıçdaroğlu’nun verdiği bilgiye göre, bu komisyon ekonomideki gerçek durumun resmini Millet İttifakı’nı oluşturan altı lidere sunacak ve bu veriler daha uzun vadeli planların temelini oluşturacak. Kılıçdaroğlu ayrıca, seçimi kazanmaları halinde israfın önlenmesi konusunda kararlar alacaklarını da belirtti.

MERKEZ BANKASI’NA ‘GÜVEN VEREN’ BAŞKAN

Merkez Bankası’nın bir yılı aşkın süredir herhangi bir doğrudan döviz müdahalesi yaptığına dair resmi açıklama yapmadığını ancak Aralık 2021 ile Nisan 2023 arasında arka kapıdan yaklaşık 177 milyar dolarlık döviz sattığı aktarıldı. Haberde, “Muhalefet ittifakının ortaya koyduğu plan, Kılıçdaroğlu’nun seçimlerde Erdoğan’ı yenmesi halinde ‘bağımsız’ bir merkez bankasıyla geleneksel politika yapımına dönüş sözü veriyor” denildi.

Kılıçdaroğlu, bu konuda “Merkez Bankası başkanı iç ve dış çevrelere güven veren biri olursa sorun büyük ölçüde çözülür” dedi.

MİT’TEN BORSA RAPORU

Cumhurbaşkanlığı’nın geçen Eylül’de çöküşle sonuçlanan bankacılık hisseleri manipülasyonu ve ilgili tutuklamalar sonrasında MİT’ten borsayla ilgili rapor istediği öne sürülmüştü. İstihbaratın yaptığı çalışmada manipülatör gruplarının bazı isimlerle ilişkisinin tespit edildiği, Cumhurbaşkanlığı’na sunulan raporda bu konuda da bilgilerin yer aldığı da iddia edilmişti.

Kılıçdaroğlu 15 Mayıs’ta emri vereceğini belirtti

Kılıçdaroğlu dün sosyal medya hesabından paylaştığı gönderide 15 Mayıs’ta Borsaya soruşturma emri vereceğini açıkladı.

Kılıçdaroğlu, ‘’ Borsa’da vatandaşımızı soydular. Görülmemiş bir operasyona maruz kaldı küçük yatırımcı. Çok üzgünüm, uyarmaya çalışmıştım. Beni dinlemeyenler, alay edenler oldu. Canları sağ olsun. Çalınanı tahsil edeceğiz manipülatörlerden. 15 Mayıs günü Borsa’ya soruşturma emri vereceğim’’ dedi.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles