29.2 C
İstanbul
23 Temmuz 2024, Salı
Kızılay Web Banner 728X090

Negatif faizli tahvil mi, KKM faizi mi?

Bankacılık sektöründe gerçek kişilerin TL dönüşüm oranına ek hedef getirilmesi ve diğer düzenlemeler sektör kaynaklarının deyimiyle krize neden oldu. Sektör şu an “Negatif faizli tahvil mi, KKM faizi mi?” sorusunun yanıtını arıyor.

Türkiye’de seçimlerin ilk turu geride kaldı. Merkez Bankası geçen hafta iki önemli adım attı. Pazartesi günü kredi kartı nakit avans ve kuyum harcamalarına yönelik düzenleme cuma kaldırıldı. Gerçek kişiler için TL mevduat dönüşüm oranı ek hedefi ise geçerli olmaya devam ediyor.

KKM’ye yüksek faiz vermeye yönlendiren uygulama bunu yapmayan bankanın ise sabit faizli menkul kıymet alımlarını artırması zorunluluğunu doğuruyor. Kaynaklar, sektörün iki zarardan birini seçebilmek için risk analizi yaptığını söyledi.

KKM vade sonları ise son haftalarda hızlandı. 14 Mayıs seçiminden önceki son üç işlem günü ve seçim sonrası ilk hafta sektör KKM dönüşlerinin yoğun olduğunu KKM’den çıkış yapanların ise dövizlerini istediğini ve bunun da piyasayı sıkıştırdığını vurguladı.

Hesaplamalara göre her hafta yaklaşık 10 milyar dolarlık KKM vade sonu yaşanıyor. Geçen hafta bazı büyük bankaların faiz üzerine prim uygulamasına son verdiğini söyleyen bankacılık sektörü kaynakları geçen hafta çarşamba günü Merkez Bankası’nın ek dönüşüm hedefi uygulamasını getirmesinin arkasında yatan nedenlerden birinin de bu olduğunu kaydetti.

Kaynak, bankacılık sektörünün ek oranlarla birlikte temmuza kadar çok yoğun bir KKM dönüşü sağlamaları gerektiğini vurgulayarak dövizin nereden bulunacağı konusunun en büyük gündem olduğunu vurguladı.

Müşterileri nasıl ikna edeceklerini bilemediklerine işaret eden kamu bankasına yakın sektör kaynağı ise aylardır tek gündemlerinin KKM ve KKM hedefleri olduğuna dikkat çekti. Mevduat kredi faizlerinin yüzde 42’ye dayanmışken bankacılık sektörünün kredi vermesinin mümkün olmadığına vurgu yapan sektör kaynağı bankaların risk analizi yapmaya başladığını dile getirdi. Kaynak, yüksek KKM faizi vermenin de KKM hedeflerinin tutturamayıp sabit kuponlu tahvil alımlarının da sektör için zarara işaret ettiğini söyleyerek şimdi sektörün hangisinde daha az zarar olacağını ölçmeye çalıştığına dikkat çekti.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles