27.8 C
İstanbul
14 Temmuz 2024, Pazar
Kızılay Web Banner 728X090

Özdağ ve Kılıçdaroğlu 7 temel ilkeyi paylaştı

Zafer Partisi Genel Başkanı Özdağ, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceklerini açıkladı. İki parti arasında hazırlanan protokolde ise Suriyelilerin bir yıl içinde ülkelerine gönderileceği vurgulandı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura sayılı günler kala, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, seçimlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceklerini açıkladı. Zafer Partisi Genel Merkezi’nde bir araya gelen iki lider kameraların karşısına birlikte geçtiler. Kılıçdaroğlu, “Oturduk konuştuk kurmaylarımız bir araya geldi güzel sonuçlar elde edildi. Umarım Türkiye güzel günlere gebe zaten, çok daha güzel bir atmosferde seçim sonrası tekrar konuşacağız ve Türkiye’yi huzura kavuşturacak adımları kararlılıkla atacağız” diyerek Özdağ’a teşekkür etti.

“Türkiye’nin en önemli sorunu hiç şüphesiz ülkemizde yaşayan 13 milyon sığınmacı ve kaçağın vatanlarına geri yollanmasıdır” diyerek sözlerine başlayan Ümit Özdağ ise özetle şunları söyledi:

“Bu 13 milyon sığınmacı vatanlarına geri yollanmadan ve yenilerinin gelmesi önlenmeden Türkiye’nin ekonomik sorunlarını aşamayız. Vatandaşlık satarak Türk halkının gayrimenkul almasını rahatlıkla sağlayamayız, sokaklarda güvenlik sağlayamayız. Bir ülkede 13 milyon sığınmacıyla ekonomisini güvenliğini doğru bir çizgiye oturtamayız. 14 Mayıs seçimlerine giderken Türk halkından zafer partisi olarak sığınmacıları vatanlarına göndermek için destek istedik.

“KEMAL BEY’LE SIĞINMACILARIN GÖNDERİLMESİ KONUSUNDA ANLAŞTIK”

Birinci turun sonunda gördük ki ortaya çıkan siyasi görünüm iki adayın 28’inde bir ikinci yarış için Türk halkının önüne gideceği çerçeveyi oluşturmuş ve AK Parti Genel Başkanvekili Numan Bey bizi ziyaret etti, destek istedi. Sığınmacılar konusunda ne yapmayı düşünüyorsunuz deyince anlattıkları şey sığınmacıların vatanlarına dönmesini içermiyordu. Kemal Bey’le görüştük Kemal Bey çok net bir şekilde sığınmacıların vatanlarına dönmesi gerektiğini ve bu politikayı izleyeceğini söyledik. Detayları konuştuk. Zafer Partisi’nin önerdiği bir sene içinde insan haklarına uygun, Suriyelilerin Suriye’de güvenliğini sağlayacak ama Türk ekonomisi için de yükü kaldıracak, sokaklarımızda tekrar güvenliği sağlayacak bir model üzerinde kendisiyle fikir birliğine vardık ve bundan dolayı da Zafer Partisi olarak Sayın Kılıçdaroğlu’nu cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci turda destekleme kararı aldık.”

YEDİ MADDELİK PROTOKOL

İki parti liderinin imzasını taşıyan protokolde yedi madde yer alıyor. Protokolün kapsamı, “Bu protokol, Zafer Partisi ile Millet İttifakı Bileşenleri arasında, Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminde ve sonraki süreçte yapılacak iş birliği esaslarını kapsamaktadır” şeklinde ifade edildi. Amaç olarak da, “21 yıllık AKP hükümetlerinin yarattığı sosyal yıkım, yolsuzluk, yoksulluk, devlet krizi, sığınmacı sorunu, rant-borç-talan ekonomisi ve neden olduğu ağır ekonomi sorunları ve toplumun siyasi kutuplara bölünmesine karşı devletin yeniden düzenlenmesi; millî birlik ve beraberliğin sağlanması, yoksulluk, yolsuzluk, yasaklar ve ağır ekonomi sorunlarının çözümü, Türkiye için ağır bir güvenlik ve demografi sorunu oluşturan sığınmacı ve kaçakların gönderilmesi için ortak çalışma ve iş birliği detaylarının tespit edilmesidir” denildi.

İşte anlaşılan temel ilkeler:

“1- Anayasamızın ilk 4 maddesi ve 66. maddede yer alan Türk vatandaşlığı konusundaki tanımı ve içeriği korunacaktır.

2- 1924 yılında kurulan milli-üniter-laik devletten asla taviz verilmeyecektir. Bu değerlere bağlı kalınacaktır.

3- Başta Suriyeliler olmak üzere tüm sığınmacılar ve kaçaklar en geç 1 yıl içerisinde ülkelerine geri gönderilecektir.

4- Devletin varlığı ve bütünlüğünü hedef alan başta FETÖ, PKK, IŞİD olmak üzere bütün terör örgütleri ile etkin ve kararlı mücadele edilecektir. Terörle mücadele çerçevesinde, terörle bağlantısı hukuki kanıtlarla sabit olan mahalli idare yöneticileri yerine devlet görevlileri ataması uygulamasına yargı kararı çerçevesinde devam edilecektir. Terörle müzakere değil, mücadele edilecektir. Türkiye’nin milli ve üniter devlet yapısını hedef alan hiçbir siyasi ve hukuki düzenlemeye izin verilmeyecektir.

5- Devletin bütün birimlerinde yapılacak görevlendirmelerde sadakat değil, liyakatin esas alınması sağlanacaktır.

6- Bütün yolsuzluklar ile hukuk çerçevesinde çok etkin bir şekilde mücadele edilecektir.

7- Devletin vatandaşına karşı şeffaf olunması ve açık davranması konularında tam mutabakata varılmıştır.”

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles