24.3 C
İstanbul
14 Temmuz 2024, Pazar
Kızılay Web Banner 728X090

Piyasanın kralı nakit

ABD’de artan enflasyona karşı hızla yükselen kısa vadeli faizlerle birlikte nakit, riskli varlıklardan uzun yıllar sonra daha fazla getiri sunmaya başladı.

Salı günü altı aylık ABD bonosu getirisi yüzde 5,14’e kadar çıkarak 2007’den bu yana en yüksek seviyeye yükseldi.

S&P 500 endeksi ve Bloomberg ABD tahvil getirileri ağırlıklı ortalamasından hesaplanan 60/40 hisse ve tahvil portföyünün getirisi ise yüzde 5,07 seviyesinde kaldı.

Böylece 2001’den bu yana ilk kez risksiz varlıkların getirisi 60/40 portföyünü geride bırakmış oldu.

Aralarında Andrew Sheets’in de olduğu Morgan Stanley stratejistleri yayımladıkları notta “Nakit tutmanın ve piyasaların bir parçası olmamanın yüksek maliyet oluşturduğu 15 yıllık bir dönemin ardından şahin politika temkinli olmayı ödüllendiriyor” değerlendirmesini yaptı.

Andrew Sheets yükselen faizlerin kısa vadede getiri sunmasının yanı sıra kaldıraç kullanarak yatırım yapmanın maliyetini artırdığına dikkat çekiyor.

Sheets’e göre ABD dışı yatırımcıların düşük Döviz hedge getirisi sebebiyle Amerikan hisse yatırımlarında opsiyonları kullanmasının pahalı hale geldiğini vurguladı.

2023 yılına hızlı bir giriş yapan hisse ve tahviller ABD’de şubat ayında gelen verilerin enflasyonun ısındığına işaret etmesiyle kazançlarını büyük ölçüde geri vermişti.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles