29.7 C
İstanbul
18 Haziran 2024, Salı
Kızılay Web Banner 728X090

Robert Kiyosaki: ABD, borçlarının faizini ödeyemeyecek durumda ve iflas etti

Kişisel finans yazarı ve yatırımcı Robert Kiyosaki, ABD’nin borçlarının faizini ödeyemeyecek durumda olduğunu ve iflas ettiğini söyledi.

 

Kişisel finans yazarı Robert Kiyosaki, “Dünyanın en zengin ülkesi iflas etti” diyerek, ABD’nin artık borçlarının faizini bile ödeyemeyecek durumda olduğunu söylüyor ve yatırımcıların kendilerini olası bir felaket senaryosundan nasıl koruyacağına dair ipuçları veriyor.

 

‘Zengin Baba Yoksul Baba’ isimli kişisel finans kitabının yazarı ve finans eğitimcisi Robert Kiyosaki, ‘Zengin Baba Radyo Programı’nda, ABD’nin mali sağlığıyla ilgili ciddi endişelerini dile getiriyor. “Amerika artık iflas etmiştir” diyen Kiyosaki, “Cevaplamak istediğim soru, bir zamanlar dünyanın en zengin ülkesi olduğu söylenen ABD’nin şimdi nasıl iflas ettiğidir” diye ekliyor.

 

ABD iflas mı etti?

Benzinga’dan Kevin Vandenboss’un haberine göre, ABD yasal olarak iflasını ilan etmemiş olsa da Kiyosaki’nin görüşü, ülkenin giderek kötüleşen borç krizinin altını çiziyor. 24 Kasım itibarıyla ABD’nin ulusal borcu 33,8 trilyon dolara ulaşmış durumda. Konuk konuşmacı Republic Monetary Exchange CEO’su Jim Clark, önceki mali yıllara ait temettüler de dahil olmak üzere gerçek yükümlülüklerin 200 trilyon dolara kadar çıkabileceğini vurguluyor.

 

2023 mali yılında bu borcun faiz ödemeleri 659 milyar dolara kadar yükseldi. Bu, bir önceki yıla göre, yüzde 39 artışla 2020 mali yılındaki tutarın neredeyse iki katına karşılık geliyor. Peki ünlü yazar Kiyosaki, servetini nasıl koruyor? Fiziksel varlıklara güçlü bir şekilde inanan Kiyosaki’nin iki favori yatırım aracı bulunuyor.

 

Altın ve gümüş

Amerika’nın mali sıkıntılarının 1971’de altın standardının terk edilmesiyle başladığına inanan Kiyosaki, altın ve gümüşe yatırım yapılmasını savunuyor. Kiyosaki, değerli metalleri enflasyona ve para birimindeki devalüasyona karşı koruma olarak görüyor.

 

Gümüşe yönelik endüstriyel talebin artması ve altın ve gümüş fiyatlarının tarihin en yüksek seviyelerine kıyasla düşük seyretmesi, onları Kiyosaki için özellikle çekici kılıyor. Ayrıca Kiyosaki, diğer birçok yatırım aracının aksine fiziki altın ve gümüşün karşı taraf riski taşımamasının da oldukça önemli olduğunun altını çiziyor.

 

Emlak

Kiyosaki, değerli metallerin ötesinde gayrimenkul yatırımının da büyük bir savunucusu. Yakın zamanda 15.000 konuta sahip olduğunu iddia eden Kiyosaki, bunu, enflasyona karşı etkili bir korunma aracı olarak kullandığını belirtiyor.

 

St. Louis Merkez Bankası’ndan alınan geçmiş veriler, tüketici fiyat endeksinin 1963’ten bu yana yüzde 896 oranında arttığını, evlerin ortalama satış fiyatının ise yüzde 2.353,93 ve kiranın da yüzde 892 oranında arttığını gösteriyor. Bu da gayrimenkulün enflasyona ayak uydurabildiği gibi onu aşabileceğini de gösteriyor.

 

Kiyosaki’nin stratejisi, kısmi gayrimenkul yatırımı yoluyla ortalama yatırımcılara sunulan fırsatlarla uyumlu seyrediyor. Bu yaklaşım, bireylerin gelir getirici mülklerin hisselerine 100 ABD Doları kadar düşük bir tutarda yatırım yapmalarına olanak tanıyarak yüksek maliyetler ve kredi gereklilikleri gibi geleneksel engeller olmadan kira gelirinden ve uzun vadeli değer kazanımlarından faydalanmalarına olanak tanıyor.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles