20.8 C
İstanbul
23 Haziran 2024, Pazar
Kızılay Web Banner 728X090

Sahte diploma skandalında üniversitenin kurucularıda mağdur edilmiş

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nin kurucuları, üniversite bünyesinde yapılan mali ve akademik usulsüzlükleri belgeleyerek, 5 Şubat 2024 tarihinde KKTC Polis Genel Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Birimi’ne şikayette bulundu. Usulsüzlüklerin ve yolsuzlukların ortaya çıkarılmasının ardından başlatılan yargısal süreçte, 30 kişi tutuklanarak yargılanma sürecine taşındı.

Kurum içinde yürütülen ve 95 gündür devam eden soruşturma kapsamında, 117 ayrı şikayet dosyasına ait 3000’den fazla belge ve kanıt, yetkili polis birimlerine teslim edildi. Üniversite yöneticileri ve personel dahil olmak üzere örgütlü bir çete olarak hareket ettiği belirlenen 9 kişi hakkında da işlem yapıldı.

Üniversite, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden, özellikle de Başbakan Ünal Üstel’den süreç boyunca destek gördüğünü belirtti. Üniversite, aynı zamanda, Güzelyurt halkı başta olmak üzere tüm Kuzey Kıbrıs halkı ve medyasına teşekkürlerini iletti.

Kurum, bu tür olayların diğer üniversitelere zarar vermemesi adına, iç denetim faaliyetlerini artırma konusunda diğer yükseköğretim kurumlarına destek olmaya hazır olduğunu açıkladı. Ayrıca, Üniversiteden şeffaf ve denetlenebilir bir kayıt sistemi oluşturmak için YÖK ve YÖDAK ile işbirliği içinde çalışıldığı bilgisi verildi.

Soruşturma süreci devam ederken, Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi, tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği içinde şeffaflık esasına göre kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğini taahhüt etti.

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi basın açıklamasının tamamı şöyle:

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi Kurucuları, Üniversite genelinde yaşanan usulsüzlükleri tespit ettiği gibi 5 Şubat 2024 tarihinde KKTC Polis Genel Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Birimi’ne yazılı şikâyette bulunmuştur.

Bu süreçte hem mali alanda yapılan yolsuzluklar hem de akademik alanda yapılan usulsüzlükler belgeli bir şekilde tespit edilerek başta Üniversite Yöneticileri ve Personelleri olmak üzere örgütlü çete şeklinde hareket eden 9 kişi hakkında şikâyette bulunulmuştur. Yargısal sürecin ve ayrıntılı araştırmaların devam etmesiyle yeni tespitler ortaya çıkmış ve 30 kişinin tutuklu yargılanması süreci başlamıştır.

Örgütün çökertilmesine ilişkin çalışmalar, Kolluk kuvvetleri ile iş birliği içerisinde ve hiçbir bilgi veya belgenin gizlenmediği şeffaf bir ortamda aralıksız 95 gündür devam etmektedir. Bu çerçevede 117 farklı şikâyete ilişkin 3 binin üzerinde doküman ve kanıt Polis Genel müdürlüğü personellerine teslim edilmiştir. Kolluk Güçlerimizin hep yanındayız ve dava sonuçlanana kadar bu doğrultuda ilerleyeceğiz.

Üniversitemizde gerçekleşen bu üzücü olaylar, bir ahlaki sorundur ve vicdani sorumluluktur. Bu sorumluluk bilinciyle hiçbir etki altında kalmadan hukuki süreci sonuna kadar devam ettireceğiz. Bu süreçte bizlere destek veren Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin saygıdeğer siyasi iradesine, bilhassa sürecin başından beri, yolsuzlikların aydınlatılması için açık destek veren ve irade gösteren Sn. Başbakan Ünal Üstel’e, Kolluk Güçlerine, İdari Yetkililere ve özelde Güzelyurt halkı olmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkına ve Kuzey Kıbrıs Medyasına sonsuz teşekkür ediyoruz. Ayrıca bu usulsüzlüklerin Kurucumuz tarafından şikayet edilmesi sürecinde sahip oldukları bilgi ve belgelerle bizleri destekleyen çalışma arkadaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

Bu tür çetelerin diğer üniversitelere de zarar vermelerinin önüne geçmek adına kendi Üniversitelerinde yapacakları iç denetim faaliyetleri için Yükseköğretim Paydaşı olarak her türlü desteğe hazırız. Çünkü Biz, büyük bir aileyiz. Soruşturma süreci, büyük bir irade ve sabır gerektiren, külfetli bir süreçtir. Lakin bu sürecin sonunda Kuzey Kıbrıs üniversiteleri her bakımdan temizlenmiş ve itibar kazanmış olacaktır. Nitekim, YÖĶ ve YÖDAK, iki ülke hükümetlerinin cesareti ve iradesiyle şeffaf, izlenebilir ve denetlenebilir sayısal bir kayıt sistemini de devreye almak için fedakarane biçimde çalışmaktadır.

Bu suretle bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da soruşturmaya zarar vermeyecek şekilde tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği içerisinde Şeffaflık esasına göre kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Global Media Yayın Platformları olarak süreci yakından takip ederek kamuoyunu eksiksiz bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles