29.7 C
İstanbul
18 Haziran 2024, Salı
Kızılay Web Banner 728X090

Standard Chartered CEO’su Winters: Şu anda bu savaşlar kontrol altına alındı

Dünya yeniden savaşlarla çalkalanıyor. Ukrayna’nın ardından şimdi de Orta Doğu’da başlayan savaşların başta ekonomi olmak üzere küresel ölçekte büyük etkileri olması bekleniyor. Ancak Standard Chartered CEO’su Bill Winters, bu görüşe katılmıyor. Standard Chartered CEO’su Bill Winters, Ukrayna ve Orta Doğu’daki ‘korkunç savaşların küresel ekonomiyi etkileme ihtimalinin düşük olduğunu söylüyor.

 

Savaşlar kontrol altına alındı

Standard Chartered CEO’su Winters, Ukrayna ve İsrail/Filistin’de yürütülen ‘korkunç savaşların’ küresel ekonomi üzerinde büyük bir etki yaratmasının muhtemel olmadığını, zira bu savaşların şu anda faiz oranları, emtia fiyatları veya insanların seyahat etme kabiliyeti üzerinde çok az etkisi olduğunu söylüyor.

 

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen Geleceğe Yatırım Girişimi konferansında konuşan Winters, ekonominin karşı karşıya olduğu daha fazla ‘acil endişeler’ olduğunu savunurken, ‘küresel ekonominin birkaç temel unsuru etkilemeyen şeylere karşı dirençli olduğunu’ ifade ediyor.

 

Winters, Ukrayna ve İsrail/Filistin çatışmalarını, Wagner grubunun Kuzey Afrika’nın Sahel bölgesindeki saldırıları da dahil olmak üzere dünya genelinde devam eden savaşlarla karşılaştırırken “Şu anda bu savaşlar kontrol altına alındı” şeklinde görüş bildiriyor.

 

Winters, “Sahel’de de bir savaş var, Nijerya’nın kuzeyinde bir savaş var, Libya’da bir savaş var, Suriye’de bir savaş var, Kore’de bir savaş var. Bu böyle devam edebilir ve bu savaşlar yıllardır devam ediyor. Milyonlarca insan mutlak yoksulluk ve sefalet içinde yerinden edildi” diyor. Winters, “Küresel ekonomi, faiz oranları, emtia fiyatları ve insanların seyahat etme kabiliyeti gibi birkaç temel unsuru etkilemeyen şeylere karşı dirençli” diye ekliyor.

 

Çok daha acil endişeler

Bunun yerine Winters, borçlanma faiz oranları ve enflasyon da dahil olmak üzere ‘işletme kararlarını günden güne etkileyen şeylerin’ küresel ekonominin sağlığı söz konusu olduğunda ‘çok daha acil endişeler’ olduğunu söylüyor.

 

Konferans, Dünya Ekonomik Forumu’nun İsviçre’deki yıllık zirvelerine benzemesi nedeniyle “Çöldeki Davos” olarak bilinen Suudi Arabistan’ın egemen servet fonu tarafından desteklenen yıllık bir etkinlik olarak öne çıkıyor. Bu yılki konferans, İsrail ile Hamas arasında başlayan çatışmanın ardından Orta Doğu’da artan gerilimlere ilişkin artan endişelere rağmen, dünyanın dört bir yanından önde gelen finansörlerin ilgisini çekiyor.

 

Winters, daha önce ABD yatırım bankası JPMorgan’da 26 yıl çalıştıktan sonra 2015 yılında Standard Chartered’ın başkanı olarak mevcut pozisyonuna geçmişti.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles