35.4 C
İstanbul
22 Temmuz 2024, Pazartesi
Kızılay Web Banner 728X090

Stoltenberg: NATO müttefikleri, Çin’in faaliyetlerini maliyetli kılmaya hazır

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Washington ziyareti sırasında Wilson Centre adlı düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, Çin’in Avrupa’da istikrarsızlığı artırarak önemli bir tehdit oluşturduğunu belirtti. Stoltenberg, Çin’in Rusya’ya destek verdiğini ve aynı zamanda Batı ile ilişkilerini güçlendirmeye çalıştığını ifade ederek, bu iki hedefi aynı anda başarıyla gerçekleştirmesinin mümkün olmadığını dile getirdi.

Avrupa’daki güvenlik meselelerine değinen Stoltenberg, NATO müttefiklerinin birlik içinde hareket ederek bölgesel saldırıları önleyebileceğini ve savunma harcamalarını artırarak buna katkı sağladıklarını söyledi. Özellikle Avrupa ülkelerinin savunma harcamalarını rekor seviyelere çıkardığını belirten Stoltenberg, bu yıl NATO üyesi birçok ülkenin Gayrisafi Yurt İçi Hasılasının yüzde 2’sini savunma alanına ayıracağını açıkladı.

Stoltenberg, Rusya-Ukrayna savaşı bağlamında da Rusya’nın saldırganlığının sonuç vermeyeceğini vurgulayarak, Ukrayna’ya yönelik desteğin devam edeceğini ve NATO’nun bu ülkenin yasal savunma haklarını desteklediğini belirtti. Ayrıca Putin’in NATO ülkelerini “ikna etme” çabalarının başarısız olduğunu ve Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik uzun süredir saldırgan bir tutum izlediğini söyledi.

Çin konusunda ise Stoltenberg, Çin’in Avrupa’daki istikrarsızlığı körüklediğini ve Rusya’ya destek verdiğini kaydetti. Aynı zamanda Pekin’in Batı ile iyi ilişkiler yürütmeye çalıştığını ancak Çin’in bu iki hedefi aynı anda gerçekleştirmesinin mümkün olmadığını belirtti. Stoltenberg, NATO müttefiklerinin Çin’in faaliyetlerini zorlaştırmak için hazırlıklı olması gerektiğini ve Çin’in politikalarında değişiklik olmaması durumunda maliyetli tedbirler alınması gerektiğini vurguladı.

Son olarak Stoltenberg, NATO’nun küresel güvenlik ve istikrar için gerekliliğini vurgulayarak, müttefikler arasındaki dayanışmanın önemini ve birlikte hareket etmenin gücünü vurguladı.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles