20.8 C
İstanbul
23 Haziran 2024, Pazar
Kızılay Web Banner 728X090

The Economist: Erdoğan, Atatürk’ün mirasını yok etmek yerine ona sahip çıktı

Dünyanın önde gelen haftalık ekonomi yayınlarından The Economist, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıldönümüyle ilgili yayımladığı yazısında, “Erdoğan, Atatürk’ün mirasını yok etmek yerine ona sahip çıktı” başlığını kullandı.

 

Yazıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sık sık “Atatürk karşıtı olarak” görüldüğü, eleştirenlerin onu siyasal İslam’ın bir savunucusu olarak Türkiye’yi ikinci bir İran’a dönüştürmeyi planlamakla suçladığını belirtildi.

 

KORKULAR YERSİZ

Yazıda şu ifadeler kullanıldı:

“Bazıları hâlâ böyle düşünüyor ama bu korkular yersiz. Erdoğan, Türkiye’nin laik düzenini yıkmak için Atatürk’ün sahip olduğundan daha fazla bir süreye, yirmi yıllık bir iktidara sahip oldu. Başından beri planı bu olsa da, devlet kurumları ve medyanın büyük bir kısmı üzerindeki kontrolüne rağmen, çabalarının karşılığını gösterecek pek bir şeyi yok. Erdoğan Atatürk’ün mirasının bazı kısımlarını parçaladı. Ama aynı zamanda onu benimsedi ve yeniden tanımladı. Atatürk’ün mirası da onu içermiş ve benimsemiş olabilir.”

 

Atatürk’ün hatırası Türkiye’nin en değerli ve en çok istismar edilen siyasi konusu… Türkiye’nin iki ana muhalefet partisinin yanı sıra Erdoğan’ın siyasi müttefikleri MHP ve Vatan Partisi de dahil olmak üzere sağdan ve soldan siyasetçilerin hepsi Atatürk’ün izinden gittiklerini iddia ediyor.

 

ERDOĞAN, ATATÜRK’Ü KENDİ GÜCÜNÜN BİR SEMBOLÜ OLARAK BENİMSEDİ

Erdoğan’ın kendisi de öyle. İktidardaki ilk yıllarında Türkiye’nin lideri Atatürk’ü daha açık bir şekilde eleştirmiş, bir keresinde ondan ve halefinden ‘iki ayyaş’ diye bahsedecek kadar ileri gitmişti. Ancak son on yılda, Türk liberallerinin, Kürtlerin ve Gülen hareketinin desteğini kaybettikten ve bunun yerine çoğu ordu ve polise yerleştirilmiş milliyetçilerle bir araya geldikten sonra, Erdoğan, Atatürk’ü kendi gücünün bir sembolü olarak benimsedi.”

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles