31.8 C
İstanbul
23 Temmuz 2024, Salı
Kızılay Web Banner 728X090

TSK’nın yeni gözdesi Yeni Altay Tankı

Yeni Altay Tankı test için TSK’ya teslim edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Altay Tankı projesinde engellemelerle karşılaştıklarını ancak geri adım atmadıklarını ifade etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) son yıllarda icra ettiği operasyonlar çerçevesinde edinilen tecrübelere ilişkin ilave özelliklerin kazandırıldığı milli tank “Yeni Altay” adıyla yeniden tanımlandı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı projesiyle BMC Savunma tarafından üretilen iki Yeni Altay Tankı, Sakarya’da düzenlenen törenle test için Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının satırbaşları şöyle:

Bugün de Yeni Altay Tankı’mızın test için teslim heyecanını yaşıyoruz. Güvenlik güçlerimizin kullandıkları kara aracı talebini yerli imkanlarla karşılamak için uzun yıllardır çalışıyoruz. Bu kapsamda birçok kurum ve kuruluşumuz çeşitli tip ve özelliklerde birçok araç üretti. Fırtına Obüslerinden farklı kalibrede silah ve silah kulelerine sahip pek çok aracı da ordumuzun hizmetine sunduk. Böylece hücum araçlarından sınır güvenliğine yönelik sistemlere kadar çok geniş bir yelpazede ürün gamına sahip olduk.

“TÜM İMKANLARIMIZI YERLİ OLARAK KARŞILAMA AŞAMASINA GELDİK”

Envanterdeki tanklarımızın modernizasyonu da hızla devam ediyor. Kara araçları konusunda neredeyse bütün imkanlarımızı yerli olarak karşılama aşamasına geldik.

Kara aracı alanında bütün ihtiyaçlarımızı yerli ve milli kabiliyetle karşılar hale geldik. Türkiye artık bu alanda dünyada ilk sıralarda yer alan ürünleri birçok ordu tarafından kullanılan tedarikçi bir ülke haline gelmiştir. Altay tankı projesinde de engellemelerle karşılaştık. Ancak geri adım atmadık.

Yeni Altay tankımız üstün kabiliyetlere sahiptir. Mevcutla yetinmek yerine daha modernini üretmek için canla başla çalıştık. Mühendislerimiz pek çok engelin üstünden gelmek için büyük fedakarlıkla çabaladılar.

“SERİ ÜRETİME BAŞLAYACAĞIZ”

Ordumuz tarafından testleri tamamlandıktan hemen sonra seri üretime başlayacağız.
Son dönemde, dışarıdan temin ettiğimiz ve ambargolara maruz kaldığımız zırh sistemlerinin yerli ve milli imkanlarla imalatına da başladık. Hedefimizi tam bağımsız savunma sanayii olarak belirledik.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles