27.8 C
İstanbul
14 Temmuz 2024, Pazar
Kızılay Web Banner 728X090

Türkiye’nin ham çelik üretimi, depremler nedeniyle Şubatta yüzde 28,9 azaldı

Türkiye’nin önemli sanayi sektörlerinden çelik sektörü, depremler nedeniyle üretim kapasitesinde ciddi azalmalar yaşadı. Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Genel Sekreteri Veysel Yayan, İskenderun ve Osmaniye bölgelerinde bulunan çelik tesislerinde yaşanan üretim kesintilerinin sonucunda, Türkiye’nin ham çelik üretim kapasitesinin ve üretiminin yaklaşık yüzde 32’sinde azalma olduğunu açıkladı.

Yayan, yaşanan bu üretim kesintilerinin sonucunda Türkiye’nin ham çelik üretiminin yıllık bazda yüzde 28,9 azaldığını belirtti. Ancak, deprem bölgesinde faaliyet gösteren üreticilerin üretimlerine başlamasıyla birlikte sektörün düşen üretiminin yılın ikinci çeyreğinden itibaren kademeli bir şekilde iyileşeceği yönünde beklentiler oluştuğuna dikkat çekti.

Çelik sektörü, Türkiye’nin en önemli sanayi sektörleri arasında yer almaktadır. Bu sektörde yaşanan üretim kesintileri, ülke ekonomisi üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Ancak, sektör temsilcileri, deprem bölgesinde faaliyet gösteren üreticilerin üretimlerine başlaması ve çelik sektöründeki diğer üreticilerin üretimlerini artırmasıyla birlikte üretimin tekrar normal seviyelere döneceğine inanıyor.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles