10.4 C
İstanbul
20 Nisan 2024, Cumartesi
Kızılay Web Banner 728X090

Türkiye’ye Alman devinden 40 milyar euroluk yatırım

Ticari araç endüstrisinde faaliyet gösteren ZF Group, Polonya’daki fabrikasını kapatıp ZF CVS Türkiye aracılığıyla Sakarya’da 40 milyon euro tutarında fabrika yatırımı gerçekleştirdi.

Ticari araç endüstrisinde en büyük tedarikçi konumundaki ZF Group, ZF CVS Türkiye aracılığıyla Sakarya’da büyük bir fabrika yatırımı yaptı. Şirket Polonya’daki fabrikasını kapatarak üretim hattını Türkiye’ye taşıdı. Bu kararda Türkiye’deki tedarikçi ağı etkili oldu. Fabrika 300 milyon euroluk ihracat potansiyelinin yanında toplamda 600 kişilik istihdam yaratacak. Ürün bileşenlerinde yüzde 90’a varan yerlilik oranı yakalamayı hedefleyen ZF CVS Türkiye, açılışı yapılan ve temel atma töreni gerçekleştirilen ek tesisler için 40 milyon euroluk yatırım yaptı.

“Türkiye’deki yatırımlarıyla dünya genelindeki müşteri kitlesine üstün bir değer sağlıyor”

2020 yılında temeli atılan fren körüğü fabrikasının açılışı ve ek tesislerin temel atma töreninde konuşan ZF Ticari Araç Fren Sistemleri Global Başkanı ve ZF CVS Türkiye Genel Müdürü Kazım Eryılmaz, “Bu yeni yatırım, ZF’nin otomotiv sektöründe Türkiye’ye duyduğu güveni göstermektedir. ZF CVS Türkiye olarak bugün Türkiye’de sadece üretim faaliyetinde bulunmuyor, WABCO ve ProVia marka ürünlerimizin de yerel müşterilerimize hızlı ulaştırılmasını sağlıyoruz. Aynı zamanda satın almadan ürün segmentlerine, farklı global fonksiyonları temsil eden yöneticilerimiz ve ekipleriyle birlikte İstanbul’daki merkezimiz ve Sakarya’dan tüm dünyayı yönetiyoruz” dedi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na ve Yatırım Ofisi’ne süregelen destekleri için teşekkürlerini dile getiren Eryılmaz, 2022 yılında 44 milyar euro ciro yapan ve 32 ülkede, 168 üretim tesisi bulunan ZF’nin, Türkiye’deki yatırımlarıyla dünya genelindeki müşteri kitlesine üstün bir değer sağladığını belirtti.

“Yüzde 90’a varan yerlilik oranı güçlü yerel tedarikçi ağının sonucudur”

Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde açılışı yapılan fabrikada fren körükleri ve krank milleri üretildiğini ifade eden Kazım Eryılmaz, “Şirketimiz, yüzde 90’a varan yerlilik oranına sahip ticari araç şasi teknolojisi ürünlerine yatırım yapmayı hedefliyor. Yakalanan yerlilik oranı, son 13 yıldır oluşturulan güçlü yerel tedarikçi ağının ve Türkiye’nin güçlenen altyapısının ve lojistik imkanlarının bir sonucudur” dedi.

“Türkiye ZF için önemli bir merkez”

Açılış ve temel atma töreni kapsamında Türkiye’ye gelen, ZF Ticari Araç Operasyonlar ve Malzeme Yönetimi Tepe Yöneticisi Nicolas Bardot, Türkiye’nin, ZF için önemli bir merkez olduğunu vurguladı. Bardot, “Türkiye’nin üretim gücüne, tedarikçi altyapısına, iş gücü yetkinliğine ve tecrübesine, ürün ile hizmet kalitesine güveniyoruz. Süregelen yatırımlarla da Sakarya, fren körüğü üretiminin Avrupa’daki merkezi olacak” ifadelerini kullandı.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles