22.9 C
İstanbul
17 Nisan 2024, Çarşamba
Kızılay Web Banner 728X090

YSK cumhurbaşkanı adaylarının alacağı yardımlara ilişkin genelgeyi yayınladı

“Cumhurbaşkanı Seçiminde Cumhurbaşkanı Adaylarına Yapılacak Yardım ve Bağışlar ile Adayların Mal Bildirimine İlişkin Usul ve Esasları Gösterir Genelge”, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Genelgeye göre, 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun 14. maddesi uyarınca cumhurbaşkanı adaylarının, yabancı devletlerden, uluslararası kuruluşlardan, tüzel kişilerden ve Türk uyrukluğunda olmayan gerçek kişilerden bağış ve yardım alamayacağı belirtildi.

Adaylar, YSK tarafından belirlenecek adaylık başvurusu süresi içinde mal varlığı bildiriminde bulunmak zorunda. Seçilen adayın mal bildiriminin, seçim sonuçlarının kesinleşmesini müteakip Resmi Gazete’de yayımlanmasına karar verildi.

Bireylerin adaylara yapabileceği nakdi yardım tutarı, her bir tur için en yüksek devlet memuruna mali haklar kapsamında fiilen yapılmakta olan her türlü ödemelerin bir aylık brüt tutarını geçemeyecek şekilde belirlendi. Alınan bağış ve yardımlar, veraset ve intikal vergisinden muaf tutulacak. Adayların ödünç niteliğinde para kabul etmesi de yasaklandı.

Seçimlerde şeffaflığın sağlanması için YSK tarafından belirlenecek miktarın üzerindeki nakdi yardımların, adayların “seçim hesabı” olarak kendileri adına açtıracakları bir banka hesabına yatırılması kararlaştırıldı. YSK tarafından belirlenecek miktarın altında kalan nakdi yardımlar ise makbuz karşılığında alınacak ve seçim hesabına aktarılacak. Alınan bağışlar ve yardımlar sadece seçim harcamalarında kullanılabilecek ve başka bir amaç için tahsis edilemeyecektir.
Yapılan harcamalar YSK tarafından tasdik edilen listelerde kayıt altına alınacak.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles