25.3 C
İstanbul
18 Haziran 2024, Salı
Kızılay Web Banner 728X090

Bakan Şimşek: Vatandaşlarımızın refahını kalıcı olarak artıracağız

Bakan Şimşek, yapısal reformlara hız vererek katma değerli üretimi ve verimlilik artışını desteklemeye devam edeceklerini belirterek, “vatandaşlarımızın refahını kalıcı olarak artıracağız” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYH) yılın birinci çeyreğinde (Ocak-Mart 2024) yüzde 5,7 arttığını açıkladı. Böylece Türkiye ekonomisi, birinci çeyrekte yüzde 5,7 oranında büyüme kaydetmiş oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, birinci çeyrek GSYH rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yılın ikinci çeyreğine iliskin göstergelerin ekonomideki dengelenmenin devam ettiğine işaret ettiğini belirten Bakan Şimşek, “Fiyat istikrarına dogru yol aldıgımız bu süreçte yapısal reformlara hız vererek katma değerli üretimi ve verimlilik artışını desteklemeye devam edecek, vatandaşlarımızın refahını kalıcı olarak artıracagız.” ifadelerini kullandı.

Şimşek sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu sözleri dile getirdi:

“Türkiye ekonomisi 2024 yılı ilk çeyreğinde yıllık yüzde 5,7 büyüdü. Yıllıklandırılmış milli gelir 1 trilyon 158 milyar dolara ulaştı.

Uyguladığımız rasyonel, öngörülebilir ve kurala dayalı politikalarla ekonomimiz daha dengeli ve sürdürülebilir bir büyümeye doğru ilerliyor. İç talebin büyümeye verdiği katkı 4,1 puan iken, net dıs talebin katkısı 5 çeyrek sonra pozitife dönerek 1,6 puan oldu.

Aynı dönemde yatırımlar yüzde 10,3 artarken, makine ve teçhizat yatırımları aralıksız büyümesini on sekizinci çeyreğe taşıdı. Mal ve hizmet ihracatı yüzde 4 büyüdü.

Sanayi katma değeri yüzde 4,9 arttı. Yüksek teknolojili üretimin bu dönemde yıllık yüzde 21 büyüme kaydetmesi katma değer artısı için cesaret verici.

“Dış talebin pozitif katkı verdiği dengeli bir büyüme öngörüyoruz”

İlk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 46 bin kişi ilave istihdam sağlandı. Mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı son 44 çeyreğin en düşük seviyesi olan yüzde 8,7’ye geriledi.

Yılın ikinci çeyregine iliskin göstergeler ekonomideki dengelenmenin devam ettigine işaret ediyor. 2024 yılı genelinde net dış talebin pozitif katkı verdiği dengeli bir büyüme öngörüyoruz.

Programımız sayesinde dengelenen büyüme kompozisyonu, düsen cari açık, artan güven, iyileşen beklentiler ve hızlanan dıs kaynak girisi dezenflasyona önemli katkı saglayacak.

Fiyat istikrarına dogru yol aldıgımız bu süreçte yapısal reformlara hız vererek katma değerli üretimi ve verimlilik artışını desteklemeye devam edecek, vatandaşlarımızın refahını kalıcı olarak artıracagız.”

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles