35.4 C
İstanbul
22 Temmuz 2024, Pazartesi
Kızılay Web Banner 728X090

ENR dergisi, 1915 Çanakkale Köprüsü’ne ”Yılın projesi” ödülü verdi

Mühendislik ve inşaat sektörünün en saygın küresel yayınlarından biri kabul edilen ABD merkezli Engineering News-Record (ENR) dergisi tarafından “Yılın projesi” seçilen 1915 Çanakkale Köprüsü’nün yetkililerine ödül, online düzenlenen törenle takdim edildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünce ihale edilen, inşaat çalışmalarından sonra işletmesi Türkiye’den Limak ve Yapı Merkezi, Güney Kore’den DL E&C ve SK ecoplant şirketlerinin kurduğu ortak girişim tarafından yürütülen 1915 Çanakkale Köprüsü Projesi, ENR tarafından ekim ayındaki değerlendirmede “Köprü ve tünel” kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü.

 

Antarktika dışında her kıtadan ve 23 ülkeden 100’ün üzerinde mühendislik projesinin başvurusunun yapıldığı yarışmada jüri, takım çalışması, iş güvenliği, inovasyon ve topluma katkı, inşaat kalitesi, tasarımda estetik kalite gibi pek çok kriterde değerlendirme yaparak 31 projeyi ödüllendirdi.

 

Bu ay yapılan ikinci turda ise kazanan 31 proje arasında yapılan genel değerlendirme sonucunda 1915 Çanakkale Köprüsü Projesi, “Yılın projesi” ödülünü almaya hak kazandı.

 

Ödül, ENR tarafından online gerçekleştirilen törenle proje yetkililerine verildi.

 

1915 Çanakkale Köprüsü Üst Yöneticisi Mustafa Tanrıverdi, törende yaptığı konuşmada, bu prestijli ödüle layık gördükleri için ENR ekibine ve jüri üyelerine teşekkürlerini sundu.

 

Bu başarının, birçok kurum ve kişinin katkısı olmadan gerçekleşemeyeceğini belirten Tanrıverdi, şunları kaydetti:

“İlk olarak değerli destekleri için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Karayolları Genel Müdürlüğüne, sağladıkları finansman için 25 uluslararası kredi kuruluşuna, üst düzey yönetim katkıları için proje ortakları DL E&C, Limak, SK ecoplant ve Yapı Merkezine ve verdikleri emek için 30 binden fazla kahraman çalışana en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Bölgenin daha hızlı gelişimi için inşa edilen, sahip olduğu özelliklerle rekorlar kıran bu köprü projesi, daha verimli lojistik ve Avrupa ile Türkiye arasındaki sınır ötesi ticaret aracılığıyla ülkenin ekonomik büyümesine çok önemli katkı sağlayacaktır.” dedi.

 

1915 Çanakkale Köprüsü, ENR’den kazandığı iki ödülle şimdiye kadar 24 ulusal ve uluslararası saygın ödülün sahibi oldu.

 

TÜRKİYE MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ’NDEN LİMAK VE YAPI MERKEZ’E TEBRİK MESAJI

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren yaptığı açıklamada Engineering News-Record (ENR) dergisi tarafından düzenlenen “250 En Büyük Uluslararası Müteahhitlik Firması” listesinde yer alan Türk müteahhitlik firmalarının ülkemizi dünya ikinciliğine taşıdığını belirterek şunları söyledi:

“ENI dergisinin 11-18 Aralık 2023 tarihli nüshasında yer alan “Küresel En İyi Proje Ödülleri listesinde, ülkemizin gururu olan 1915 Çanakkale Köprüsü. Köprü Tünel kategorisinde “En İyi Proje/Yılın Projesi seçilmiştir.

 

Ülkemize dünya çapında birincilik getiren bu özel projeyi gerçekleştiren üyelerimiz Limak ve Yapı Merkezi ile ortaklarını başarılarından ötürü kutluyor ve bu güzel gelişmeyi bilginize sunuyorum.”

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles