22.7 C
İstanbul
19 Haziran 2024, Çarşamba
Kızılay Web Banner 728X090

Merkez Bankası, Bu Yılın Son Faiz Kararını Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2023 senesinin son faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası, beklentiler dahilinde artışa imza attı. Hem iç hem dış piyasada ekonomist ve uzmanlar, TCMB’nin 250 baz puan artırabileceğini öngördü.

Piyasanın paylaştığı rakamlar dahilinde artış yaşandı. Merkez Bankası 14’te faizi 250 baz puan artırdığını duyurdu. Bu artışla beraber 7 ayda 7. artış görüldü. Merkez Bankası başkanlığına gelen Hafize Gaye Erken ile beraber tüm politika değişmiş oldu. TCMB tarafından faiz hakkında şu açıklama yapıldı;

Para Politikası Kurulu (Kurul) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 40’tan yüzde 42,5 düzeyine yükseltilmesine karar vermiştir.

Kasım ayında sınırlı bir artış kaydeden manşet enflasyon son Enflasyon Raporu’nda sunulan görünümle uyumlu seyretmektedir. Yurt içi talebin mevcut seviyesi, hizmet fiyatlarındaki katılık ve jeopolitik riskler enflasyon baskılarını canlı tutmaktadır. Öte yandan, yakın döneme ilişkin göstergeler, parasal sıkılaştırmanın finansal koşullara yansımasıyla yurt içi talepteki dengelenmenin devam ettiğine işaret etmektedir.

Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarında sınırlı bir iyileşmenin başladığını da değerlendirmektedir. Dış finansman koşullarındaki belirgin iyileşme, rezervlerde süregelen artış, talepteki dengelenmenin cari işlemler hesabına desteği ve Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışı talebin güçlenerek artması, döviz kuru istikrarı ve para politikasının etkinliğine güçlü katkıda bulunmaktadır. Bu çerçevede, aylık enflasyonun ana eğilimindeki düşüş sürmektedir.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles