29.7 C
İstanbul
18 Haziran 2024, Salı
Kızılay Web Banner 728X090

Fahiş fiyatlarla mücadele de ambalaj üzerine ‘tavsiye fiyat etiketi’ uygulaması geliyor

Fahiş fiyatlarla mücadele kapsamında ambalaj üzerine fiyat yazılması uygulaması gündemdeki konular arasında yer alıyor. Açıklamayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı, ” Bu da düşünülebilir” dedi. Çalışmalar henüz sonuçlanmadı ama planlandığı belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, fahiş fiyatla mücadele önlemleri kapsamında “ambalaj üzerine fiyatların yazılması da düşünülebilir” dedi.

 

Ticaret Bakanlığı’nın konu üzerinde çalışmaya başladığı belirtiliyor.

 

Bakanlık üretici, toptancı ve perakendecilerle bir çalışma yapıyor. Ambalaj üzerine fiyat etiketi üçlü bir komisyon tarafından belirlenecek. Bu komisyonda bakanlık yetkililerinin de yer alması öngörülüyor.

 

“Tavsiye fiyatı” ortak karar ile belirlenecek

Ambalajda yer alacak fiyat “tavsiye fiyatı” olarak ortak karar ile belirlenecek. Üretici, toptancı, perakendeci ürünün üzerine maliyet ve kârı ekleyerek bir fiyat çıkaracak.

Bu fiyat Ticaret Bakanlığı ile paylaşılacak ve onayı alınacak. Belirlenen fiyat, üretim tarihiyle birlikte ambalaja basılacak. Böylece, etiket değişimi tüketiciler tarafından daha kolay takip edilebilecek.

Sabah gazetesinin haberine göre, ürünlerin üzerinde fiyat yer aldığından, önceden daha ucuza alınmış bir ürünün yüksek fiyattan satışının da önlenmesi planlanıyor. Bu şekilde stokçuluğun da engellenmesi hedefleniyor.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles