25.3 C
İstanbul
18 Haziran 2024, Salı
Kızılay Web Banner 728X090

TBMM’nin bu hafta da gündemi yoğun

Meclis’te bu hafta kripto para ve Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’nda değişiklik öngören düzenlemeler de dahil birçok konu görüşülecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bu hafta da yoğun mesaisini sürdürecek. Genel Kurul’da Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı’nın kurulmasına dair kanun teklifinin görüşmelerine başlanacak.

 

Dışişleri Bakanlığı’na bağlı kurulacak vakıfla eğitim, kültür ve tecrübe aktarımı sağlanacak. Emekli olan diplomatların tecrübe ve bilgilerinden faydalanılacak.

 

Askeri personelin ilişik kesmeyle sonuçlanan disiplin cezalarına denetim yolu açılacak.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’nda değişiklik öngören teklif, Milli Savunma Komisyonunda görüşülecek. Teklife göre, askeri personelin ilişik kesmeyle sonuçlanan disiplin cezalarına denetim yolu açılacak.

 

Askeri suçlara yönelik soruşturma izinlerinde son rütbe ve görevler esas alınacak.

 

Emekli generallerin eski unvanlarını kullanarak izinsiz şekilde medyada beyanat vermeleri yasaklanacak. Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin kimlik, görev veya faaliyetleri, yetki verilen durumlar haricinde medyada yayımlanamayacak.

 

Kripto varlıklara yasal çerçeve düzenlemesi

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunun gündeminde ise kripto varlıklara yasal çerçeve öngören düzenleme olacak. Sermaye Piyasası Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin teklifte, kripto varlıklar yasayla tanımlanacak.

Düzenleme ile kripto varlık hizmet sağlayıcıların kuruluş ve faaliyet için Sermaye Piyasası Kurulundan izin almaları zorunlu hale getirilecek.

Kripto varlıkların ihracı, satışı ve dağıtımına ilişkin olarak Sermaye Piyasası Kuruluna yetki verilecek.

 

Limanlara yönelik uygulamalarda revize

Limanlara yönelik uygulamalarda değişiklik öngören kanun teklifinin Meclis Başkanlığına sunulması bekleniyor.

Okullarda şiddetin cezalarını artıracak kanun teklifi ile başıboş sokak köpekleri ile ilgili düzenlemeye yönelik çalışmalar da sürecek.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles