25.3 C
İstanbul
18 Haziran 2024, Salı
Kızılay Web Banner 728X090

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Gümrük Birliği çağrısı yaptı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Almanya’nın başkenti Berlin’de Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında Gümrük Birliği’nin yenilenmesi çağrısında bulunarak, “Gümrük Birliği’nin modernizasyonu, iş insanlarının yaşadığı vize sorunu, taşıma kotaları sorunlarının aşılmasında da Almanya’nın desteği belirleyici olacaktır.” dedi.

 

Hisarcıklıoğlu, Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odasının (TD-IHK- TATSO) Berlin’de düzenlenen 20. Yıl Dönümü Galası’nda konuştu.

 

Türkiye’nin AB sürecinde Almanya’nın her zaman belirleyici rol oynadığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Bu desteğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olan bir dönemi yaşıyoruz. Gümrük Birliği’nin modernizasyonu, iş insanlarının yaşadığı vize sorunu, taşıma kotaları sorunlarının aşılmasında da Almanya’nın desteği belirleyici olacaktır” dedi.

 

Hisarcıklıoğlu, Almanya’nın Türkiye’nin en önemli ticaret ortağı ve yabancı yatırımcısı olduğunu dile getirerek, “Biz hem Türkiye’deki Alman firmalarının yatırımlarıyla ve hem de Almanya’daki Türk firmalarının yatırımlarıyla gurur duyuyoruz. Almanya Cumhurbaşkanı Sayın Frank-Walter Steinmeier’in de isabetle söylediği gibi, ‘Dünyadaki hiçbir ülkeyle Almanya’nın bu kadar yoğun iktisadi ve sosyal ilişkileri yoktur’” diye konuştu.

 

VİZE SORUNU

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in yakın zamanda karşılıklı ziyaretlerinin iki ülke arasındaki ilişkilere yeni bir ivme kattığını belirterek, iki cumhurbaşkanı tarafından belirlenen Almanya ile Türkiye arasındaki 60 milyar dolar ticaret hedefi için çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

Türkiye’den Almanya için yapılan vize müracaatlarındaki sıkıntıların devam ettiğini vurgulayan Başar, “Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkilerde vize sorunu halen en büyük sorun olarak önümüze çıkmaktadır.” dedi.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles