24.6 C
İstanbul
19 Haziran 2024, Çarşamba
Kızılay Web Banner 728X090

Yerli sondaj kulesi ”Koca Yusuf T1500”, Gabar’da sondaj çalışmalarına başladı

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen sondaj kulesi “Koca Yusuf TP1500″, Gabar’daki Şehit Aybüke Yalçın Petrol Sahası 42’nci kuyuda sondaj çalışmalarına başladı.

Yerli sondaj kulesi Koca Yusuf, Gabar’da sondaj çalışmalarına başladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 5 bin metre sondaj kapasitesine sahip Koca Yusuf, Gabar’da Türkiye’nin en kaliteli petrolünü bulmak için göreve başladı.

 

BOTAŞ Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama Tesisi’nden tırlara yüklenerek Gabar’a getirilen Koca Yusuf’un kurulumu yapıldı. Koca Yusuf, Gabar’daki Şehit Aybüke Yalçın Petrol Sahası 42’nci kuyuda sondaj çalışmalarına başladı.

 

Konuya ilişkin açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ise, Gabar’da nöbeti devralan Koca Yusuf’un Türkiye’yi bu yıl sonu için belirlenen günlük 100 bin varil üretim hedefine yaklaştıracağını vurguladı. Gabar’ın yanı sıra Diyarbakır’da, Şırnak’ta, Van’da ve Hakkari’de tespit edilen lokasyonlarda yeni aramalar yapılacağını belirten Bayraktar, “Çok iddialı bir arama programımız var. 2024 yılı toplamında 140 kuyuyu arama amaçlı açacağız. Ülkemizin yeraltı zenginliklerini milletimizin hizmetine sunma konusunda kararlıyız. Bölgeyi kalkındıracak ve bir cazibe merkezi haline getireceğiz.” dedi.

 

Bugüne kadar 5 sondajı başarıyla tamamladı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından 2016’da başlatılan “Koca Yusuf TP1500” projesiyle petrol ve gaz sondajlarında kullanılmak üzere uluslararası standartlarda, rekabetçi yerli modüler sondaj kulesi üretmek amaçlandı.

 

Projenin mekanik imalatı Petrotek Sondaj Makine, elektrik ve elektronik donanımı Borusan Güç Sistemleri, tasarım, analiz ve yazılım işleri Atılım Üniversitesi tarafından yürütüldü. 2021’de imalat aşaması tamamlanan Koca Yusuf, Adıyaman Recep Atalay park sahasında fiili sondaj şartlarında test aşamasından sonra 2022’de kule sondaj temin programına dahil oldu.

 

Koca Yusuf’un “Drawworks” adı verilen sondaj kulesinin ana kaldırma ve indirme mekanizması dahil hidrolik güç ünitesi, manevra vinci, sondör kabini, güç kontrol kabini, otomatik diz besleme sistemi, hidrolik çene gibi birçok bileşen, milli sondaj yazılımı ile geliştirildi.

 

U-Frame Cantilever diye adlandırılan bir konstrüksiyon tipine sahip olan Koca Yusuf, toplamda 43,2 metre kule ve 7,6 metre masa yüksekliğine sahip bulunuyor. Kanca yükü 357 mTon (10 sarım), kanca gücü ise 1500 HP olan Koca Yusuf, hidrolik silindir kule kaldırma yöntemiyle çalışıyor. Konya’da üretilen Koca Yusuf, bugüne kadar 5 sondajı başarıyla tamamladı.

Kaynak: Ekonomim

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles