21.4 C
İstanbul
24 Haziran 2024, Pazartesi
Kızılay Web Banner 728X090

Türkiye ile Irak arasında Kalkınma Yolu Anlaşması imzalandı

Irak’a 12 yıl sonra resmi ziyaretini gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es Sudani ile görüştü. Bu görüşme sonrası Türkiye ile Irak arasında Kalkınma Yolu Projesi Anlaşması imzalandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 yıl aradan sonra Irak’a resmi ziyaret gerçekleştirdi.

 

Erdoğan, Bağdat’ta Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid ve Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani ile görüştü.

 

Görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı Sudani ile Kalkınma Yolu Anlaşması’nın imza törenine katıldı.

 

Erdoğan’ın Irak ziyaretinin kritik gündemlerinden biri de Basra Körfezi hinterlandını Türkiye üzerinden Avrupa’ya açacak olan Kalkınma Yolu Projesi.

 

Proje ile birlikte yaklaşık bin 176 kilometre uzunluğunda yüksek hızlı yük ve yolcu taşımasına uygun demir yolu ve bin 190 kilometre uzunluğunda otoyol inşa edilecek.

 

Kalkınma Yolu Projesi Orta Doğu ve Körfez Bölgeleri başta olmak üzere Güneydoğu Asya ülkelerine yapılacak ihracatta da artış olması öngörülüyor.

 

Başlangıçta “Kuru Kanal” olarak anılan projenin ismi, Mart 2023’te Irak Başbakanı’nın Ankara ziyaretinde “Kalkınma Yolu” olarak değişmişti. Söz konusu proje, Irak’ta petrol dışı sürdürülebilir ekonominin de temeli olarak nitelendiriliyor.

 

“(Kalkınma Yolu Projesi) Irak ve Türkiye’yi birbirine bağlarken, küresel anlamda da önemli bir ticari koridor oluşturmayı amaçlıyoruz”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye, Irak, Katar ve BAE arasında imzalanan Kalkınma Yolu Projesi’nin Basra Körfezi’nden kara ve demir yollarıyla Türkiye’ye ve Avrupa’ya uzandığını belirterek, “Irak ve Türkiye’yi birbirine bağlarken, küresel anlamda da önemli bir ticari koridor oluşturmayı amaçlıyoruz.” ifadesini kullandı.

 

Uraloğlu, imzalanan “Kalkınma Yolu Projesi Hakkında Ortak İş Birliği Mutabakat Zaptı”na ilişkin sosyal medya paylaşımında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir dizi resmi temaslar kapsamında Irak’ta bulunduğunu kaydetti.

 

Irak’ta, Katar Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Casim bin Seyf es-Sulayti, BAE Enerji ve Altyapı Bakanı Süheyl Muhammed el-Mezrui ve Irak Ulaştırma Bakanı Rezzak Muhaybis ile söz konusu mutabakat zaptını imzaladıklarını ifade eden Uraloğlu, paylaşımında şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kalkınma Yolu Projesi, Basra Körfezi’nden kara ve demir yollarıyla Türkiye’ye ve Avrupa’ya uzanıyor. Irak ve Türkiye’yi birbirine bağlarken, küresel anlamda da önemli bir ticari koridor oluşturmayı amaçlıyoruz. Proje, ülkemizin ve bölgemizin ekonomik ve jeopolitik statüsünü de güçlendirecek.”

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

0BeğenenlerBeğen
3,913TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles